Pamięć i opór. Powiatowy finał konkursu o protestach robotniczych

Pamięć i opór. Powiatowy finał konkursu o protestach robotniczych

14 uczniów ze szkół podstawowych Kielc oraz powiatów – kieleckiego i skarżyskiego wałczyło we wtorek, 5 maja w murach naszej biblioteki o finał konkursu “Protesty robotnicze w Polsce w okresie PRL”.

Protesty robotnicze, represje władz komunistycznych, karnawał “Solidarności” – tym wydarzeniom z historii Polski poświęcone były pytania etapu powiatowego konkursu, którego organizatorem jest Wojewódzka Biblioteka Pedagogiczna im. Gustawa Herlinga-Grudzińskiego w Kielcach.

Do rywalizacji w murach naszej czytelni przystąpiło 14 uczniów z Kielc oraz powiatów – skarżyskiego i kieleckiego, którzy przez godzinę rozwiązywali test. Do finału wojewódzkiego zakwalifikowało się trzech uczniów:

  • Krzysztof Znamirowski (Kielce)
  • Wiktor Prus (powiat kielecki)
  • Maja Tul (powiat skarżyski)

– Cieszymy się, że nasz konkurs spotkał się z zainteresowaniem ze strony uczniów i ich opiekunów. Bardzo to budujące, że młodzi ludzie chcą poznawać najnowszą historię Polski – podkreśliła Marta Boszczyk, wicedyrektor biblioteki, która pogratulowała uczestnikom i wręczyła im nagrody.

Patronat nad konkursem, którego finał wojewódzki odbędzie się 22 maja 2026 r. o godz. 10 w Wojewódzkiej Bibliotece Pedagogicznej im. Gustawa Herlinga-Grudzińskiego w Kielcach (ul. Jana Pawła II 5), objęli – Renata Janik – marszałek województwa świętokrzyskiego oraz Świętokrzyski Kurator Oświaty.

tekst i zdjęcia Agata Niebudek-Śmiech