13 maja w szóstym dniu Tygodnia Bibliotek w gościnnych progach Dom Kultury we Włoszczowie odbył się finał II Wojewódzkiego Konkursu Plastycznego „To już nie jest malarstwo lecz coś poza” organizowanego przez włoszczowską filię biblioteki pedagogicznej.
Konkurs upamiętnia patrona Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej w Kielcach Gustawa Herlinga-Grudzińskiego. Zadaniem konkursowym było wykonanie ilustracji inspirowanej twórczością tego wybitnego pisarza, a zmierzyli się z tym wyzwaniem uczniowie szkół ponadpodstawowych.
Było pięknie, wzruszająco i radośnie. Zdolna, wrażliwa młodzież szkół ponadpodstawowych województwa świętokrzyskiego otrzymała zasłużone brawa za przygotowanie oryginalnych prac plastycznych. Za piękną oprawę muzyczną finału oklaski otrzymali również uczniowie I LO we Włoszczowie “pod batutą” pedagog szkolnej Moniki Rembas.
Komisja konkursowa II Wojewódzkiego Konkursu Plastycznego „To już nie jest malarstwo lecz coś poza” w składzie: Maria Dudkiewicz – artysta plastyk – Dom Kultury we Włoszczowie, Małgorzata Kancerek – polonistka, bibliotekarz – Biblioteka Publiczna we Włoszczowie, Emilia Maciejczyk – nauczyciel plastyki – Szkoła Podstawowa nr 1 we Włoszczowie wyłoniła laureatów konkursu:
Grand Prix
Jakub Kołakowski – Zespół Szkół nr 3 im. Stanisława Staszica we Włoszczowie
I miejsca
Barbara Dereń – Liceum Ogólnokształcące im. Stefana Żeromskiego w Chobrzanach ZPO Chobrzany
Przemysław Szpara – Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Sandomierzu- Mokoszynie
II miejsca
Dorota Rędzio – Zespół Szkół Ekonomicznych im. Eugeniusza Kwiatkowskiego w Sandomierzu Ekonomik Sandomierz
Natalia Tokarz – Zespół Szkół Ekonomicznych im. Eugeniusza Kwiatkowskiego w Sandomierzu
Anna Balcerek – I Liceum Ogólnokształcące CN-B im. Polskich Spadochroniarzy w Kielcach
Szymon Zawłocki – Zespół Szkół nr 3 im. Stanisława Staszica we Włoszczowie
III miejsca
Aleksandra Borowiecka – Zespół Szkół Nr 2 im. Stefana Czarnieckiego we Włoszczowie
Eliza Stachera – VI Liceum Ogólnokształcące im. Juliusza Słowackiego w Kielcach
Dominika Klamka – I Liceum Ogólnokształcące im. Mikołaja Reja w Jędrzejowie
Hanna Brej– I Liceum Ogólnokształcące im. gen. Władysława Sikorskiego we Włoszczowie
Wyróżnienia
Weronika Marcinkowska – Szkoły ZDZ we Włoszczowie
Alicja Sapielak – Zespół Szkół Ekonomicznych im. Eugeniusza Kwiatkowskiego w Sandomierzu.
Gośćmi uroczystości byli: Małgorzata Krzywda – radna Sejmiku Województwa Świętokrzyskiego, reprezentująca podczas uroczystości Renatę Janik Marszałek Województwa Świętokrzyskiego, Edyta Grabowska – kierownik Wydziału Wspomagania Edukacji Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej im. Gustawa Herlinga-Grudzińskiego w Kielcach, Małgorzata Kancerek – członek komisji konkursowej, polonistka i bibliotekarka Biblioteka Publiczna we Włoszczowie, Rafał Pacanowski – członek Zarządu Powiatu Włoszczowskiego, Artur Kowalczyk – prezes Zarządu Banku Spółdzielczego we Włoszczowie
Konkurs odbywał się pod Patronatem Honorowym Starosty Włoszczowskiego. Nagrody w konkursie ufundowali: Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka im. Gustawa Herlinga-Grudzińskiego w Kielcach, Starostwo Powiatowe we Włoszczowie, Bank Spółdzielczy we Włoszczowie, Rafał Pacanowski – członek Zarządu Powiatu Włoszczowskiego, Jerzy Wiśniewski – Tachokontrol Włoszczowa,
Dziękujemy młodzieży za udział w konkursie, opiekunom za motywację do działania i wszystkim obecnym na uroczystości.
Mamy nadzieję – do zobaczenia za rok!
Anna Szczecińska
Fotorelacja autorstwa: Krystian Szczeciński- Fotopejzaż



































