„Stulecie Czynu Legionowego” - wykład

W czwartek, 25 września o godz. 12.00 w Czytelni Głównej PBW odbyło się spotkanie patriotyczne pod hasłem „Stulecie Czynu Legionowego”. Wykład na temat „Rzeczpospolitej Kieleckiej” wygłosił Pan Jerzy Osiecki, regionalista, kolekcjoner, autor książek i artykułów o tematyce legionowej. Swoją opowieść zobrazował prezentacją zdjęć i dokumentów związanych z pobytem Komendanta Józefa Piłsudskiego w Kielcach, tworzeniem się tu Legionów i zalążków administracji rodzącego się po latach niewoli Państwa Polskiego. Cenną i wzruszającą informacją dla naszej instytucji jest fakt, że
w historycznym budynku przez nas zajmowanym, stacjonował w gorącym okresie 1914 roku IV. Batalion Strzelców, pod dowództwem Tadeusza „Wyrwy” Furgalskiego.

Mieliśmy też zaszczyt gościć Dyrektora Muzeum Historii Kielc, Pana dr. Jana Główkę.

Spotkanie miało charakter otwarty, było zorganizowane w ramach obchodów Europejskich Dni Dziedzictwa 2014. Tegoroczne hasło tych dni, „Dziedzictwo – źródło tożsamości”, dobrze koresponduje ze „źródłem niepodległości”, jakie zaczęło bić w 1914 roku w Kielcach.

Mamy nadzieję, że ta lekcja patriotyzmu zostawiła ślad w sercach obecnej na spotkaniu młodzieży z Gimnazjum i Liceum im. Gałczyńskiego w Kielcach.
Po spotkaniu zaproszono uczestników do zwiedzenia wystawy poświęconej Stuleciu Czynu Niepodległościowego Legionów.
Zapraszamy do galerii