Targi Edukacyjne 2015 - sprawozdania 

W drugim dniu Targów Edukacyjnych, 12 lutego (czwartek), w godz. 11.00-15.00 odbyła się konferencja dla nauczycieli bibliotekarzy zorganizowana przez naszą bibliotekę we współpracy ze Świętokrzyskim Centrum Doskonalenia Nauczycieli. Konferencja uwzględniła tematykę zaplanowaną dla uczestników sieci współpracy i samokształcenia w bieżącym roku szkolnym w ramach spotkań stacjonarnych: czytelnictwo dzieci i młodzieży oraz stosowanie prawa autorskiego w praktyce szkolnej.
W pierwszej części konferencji wicedyrektor Zakładu Bibliotekoznawstwa Instytutu Informacji Naukowej i Studiów Bibliologicznych Uniwersytetu Warszawskiego dr Michał Zając przybliżył uczestnikom spotkania zjawisko czytelnika opornego w bibliotece i zaproponował sposoby zachęcania młodych ludzi do sięgania po książkę. Prelegent jest niewątpliwym autorytetem w dziedzinie czytelnictwa i literatury dziecięcej, opublikował dwie książki oraz szereg artykułów poświęconych rynkowi książki dziecięcej.
Druga część konferencji poświęcona została prawu autorskiemu i ochronie własności intelektualnej w kontekście praktyki szkolnej oraz legalnych źródeł kultury, sposobów ich wykorzystania w pracy z uczniami. Fundacja Legalna Kultura, która zajęła się przybliżeniem tego tematu uczestnikom konferencji, to organizacja, która promuje korzystanie z legalnych źródeł kultury, kształtuje poczucie odpowiedzialności za kulturę w cyfrowej rzeczywistości. Pani Izabela Foryś poprowadziła warsztaty „Prawo autorskie w praktyce – legalne źródła kultury w szkole”, radca prawny pan Albert Stawiszyński odpowiadał na pytania nauczycieli bibliotekarzy, dotyczące problemów stosowania prawa autorskiego w bibliotece i codziennej pracy szkoły.
W konferencji wzięło udział 118 nauczycieli bibliotekarzy z całego województwa świętokrzyskiego.

http://legalnakultura.pl/pl/legalna-kultura/dzialamy/blog/1032,warsztaty-w-kielcach

Edyta Grabowska

Zapraszamy do galerii

 

Kolejną formą promocji Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej w Kielcach, podczas XX Targów Edukacyjnych była organizacja spotkania z autorem książek dla dzieci - Grzegorzem Kasdepke. Obecnie to jeden z najpopularniejszych pisarzy dla dzieci i młodzieży, były długoletni redaktor naczelny czasopisma Świerszczyk, scenarzysta dziecięcych programów telewizyjnych m.in. "Ciuchcia”, "Budzik”, "Komiksowo”, "Wesołe Literki”. Spotkanie nosiło tytuł "Witamina Ha - jak humor”, uczestniczyli w nim uczniowie i nauczyciele klas trzecich i czwartych szkoły podstawowej. Pisarz w interesujący, zabawny a zarazem pouczający sposób zaprezentował młodym odbiorcom swoje książki. Opowiedział o ich tematyce, o tym skąd czerpie pomysły oraz jak wygląda życie współczesnego autora literatury dziecięcej. Rozmawiał z uczniami o ich zainteresowaniach, sposobach na spędzanie wolnego czasu i planach na przyszłość. Następnie zaprosił uczestników spotkania do zabawy w konferencję prasową, w której to oni stali się dziennikarzami zadającymi pytania. Dużym zainteresowaniem cieszyła się również wystawa dorobku autora, którą przygotowali bibliotekarze PBW w Kielcach współpracując z wydawnictwami "Literatura” i "Nasza Księgarnia”. Spotkanie zakończyło się składaniem autografów w książkach przyniesionych przez młode pokolenie czytelników.

Jolanta Fudali
Łukasz Kwiecień

Zapraszamy do galerii