Europejskie Dni Dziedzictwa 2015

We wrześniu świętujemy po raz kolejny Europejskie Dni Dziedzictwa obchodzone w tym roku pod wspólnym hasłem "Utracone Dziedzictwo". Z tej okazji serdecznie zapraszamy do zwiedzania wystawy pt. "Gwara świętokrzyska piękna i bogata", która bez wątpienia jest wyśmienitą okazją do zaprezentowania utraconego dziedzictwa kulturowego w regionie świętokrzyskim.
Ekspozycja została podzielona na dwie części tematyczne. Pierwsza z nich obejmuje publikacje związane z gwarą świętokrzyską, znajdujące się w zbiorach Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej w Kielcach, a druga to prace rzeźbiarza ludowego Jana Bernasiewicza. Eksponaty zostały wypożyczone z Muzeum Wsi Kieleckiej ­ Parku Etnograficznego w Tokarni oraz Biblioteki Centrum Kultury w Piekoszowie. Świetnym uzupełnieniem jest materiał ilustracyjny do twórczości "Bernasia", obrazujący jego wspaniałe dzieło nazywane "ogrodem cudów”. Teksty z pamiętników mówią natomiast o "innych” zainteresowaniach artysty.
W dniu otwarcia wystawy będzie można wysłuchać wykładu pana dr. hab. prof. UJK Stanisława Cygana na temat gwary naszego regionu oraz podziwiać występ zespołu folklorystycznego "Małe Wolanecki” z Dębskiej Woli.
Mamy nadzieje, że takie spotkania z utraconym dziedzictwem kulturowym sprawią, że uratujemy to co warunkuje naszą tożsamość, a w każdym z nas pozostanie spuścizna naszych przodków. 

Wystawę można zwiedzać od 17 września do końca października 2015 r. w siedzibie Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej w Kielcach.

Organizatorzy