Spotkanie z Edytą Jungowską - relacja

Znana aktorka Edyta Jungowska w Kielcach czytała dzieciom ze szkół podstawowych w województwie świętokrzyskim książkę "Pippi Pończoszanka" Astrid Lindgren, a z gimnazjalistami poprowadziła warsztaty aktorskie. Spotkania 23 listopada w ramach akcji "Cała Polska czyta dzieciom" zorganizowali: Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka w Kielcach, Towarzystwo Nauczycieli Bibliotekarzy Szkół Polskich Oddział w Kielcach oraz Wojewódzki Dom Kultury im. Józefa Piłsudskiego w Kielcach.

Sala Wojewódzkiego Domu Kultury w Kielcach została wypełniona po brzegi. Świętokrzyscy uczniowie z uwagą wsłuchiwali się w interpretację jednej z ulubionych książek dzieci "Pippi Pończoszanka”. Aktorka Edyta Jungowska zachęcała do czytania również poprzez atrakcyjne animacje. Nawiązywała z dziećmi dialog, dzięki czemu słuchacze byli cały czas zainteresowani.

- Znani, lubiani i popularni potrafią bardzo skutecznie zachęcić dzieci do regularnego czytania. Książki oraz autorów pokazują małym czytelnikom w atrakcyjny sposób, przez co wywołują pozytywne emocje. Wrażenia dzieci nie da się opisać - mówi  Urszula Salwa, dyrektor Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej w Kielcach. - Akcja "Cała Polska czyta dzieciom” przynosi oczekiwany rezultaty, wyrabia u dzieci nawyk czytania. Zachęcam rodziców, aby dołączyli się do nas, żeby czytali swoim dzieciom oraz aby podkreślali, że czytanie jest przyjemne i ważne - dodaje Urszula Salwa.

Najważniejszym celem kampanii "Cała Polska czyta dzieciom" jest wyrobienie nawyków głośnego czytania dzieciom co najmniej 20 minut dziennie. Wpływa to pozytywnie na psychiczny i umysłowy rozwój najmłodszych, rozwija jego język pamięć i wyobraźnię.

Akcja zainaugurowana w czerwcu 2001 roku i w bardzo szybkim czasie zjednała sobie życzliwość wielu znanych osób, m.in. Edyty Jungowskiej. Aktorka założyła swoje wydawnictwo, w którym wydaje najważniejsze dzieła szwedzkiej pisarki Astrid Lindgren w formie książek do słuchania - audiobooków. Wydała już: Pippi, Dzieci z Bullerbyn, Karlssona z Dachu, Braci Lwie Serce, Emila ze Smalandii i innych.

W Kielcach aktorka spotkała się również ze świętokrzyskimi gimnazjalistami, z którymi prowadziła warsztaty aktorskie z naciskiem na grę w filmach.

    

Źródło: http://www.sejmik.kielce.pl/item/47866-czytanie-bajek-i-warsztaty-teatralne-z-edyta-jungowska