Ach kieleckie jakie cudne...

Wystawa prac fotograficznych

Wirtualną prezentację wystawy opracowali:
Edyta Smolińska
Robert Kardas

Zdjęcia:
Edyta Smolińska
Małgorzata Pronobis

Wystawę stacjonarną przygotowali:
Edyta Smolińska
Małgorzata Pronobis
Robert Kardas

Park Miejski
im. Stanisława Staszica w Kielcach

Rezerwat przyrody Wietrznia
im. Zbigniewa Rubinowskiego w Kielcach

Rezerwat przyrody Ślichowice
im. Jana Czarnockiego w Kielcach

Rezerwat przyrody Kadzielnia
w Kielcach

Rezerwat krajobrazowy Karczówka
w Kielcach

Zamek Królewski
w Chęcinach

Rezerwat Skałki Piekło
pod Niekłaniem gm. Stąporków

Ruiny Zamku Krzyżtopór
w Ujeździe

Zespół zabytkowych piwnic
w Pierzchnicy

Ruiny Huty
w Samsonowie gm. Zagnańsk

Ruiny Zakładów Wielkopiecowych
w Bobrzy gm. Miedziana Góra

previous arrow
next arrow
PlayPause
Slider

Wystawa prac fotograficznych „Ach kieleckie jakie cudne…” prezentuje wyjątkowe miejsca, stanowiące turystyczną wizytówkę Kielc i regionu.
Samo miasto Kielce zdecydowanie powinno się znaleźć na liście każdego turysty. Wśród wielu atrakcyjnych miejsc niewątpliwą perełką dla turystów jest Rezerwat przyrody Wietrznia. Chroniony obszar obejmuje powierzchnię 17,95 ha. Jest doskonałym miejscem spacerowym i edukacyjnym, gdyż przez dno dawnych wyrobisk przebiega specjalnie przygotowana ścieżka edukacyjna, zaś liczne tablice informacyjne przybliżają przeszłość geologiczną Kielc, a z punktów widokowych można podziwiać panoramę Gór Świętokrzyskich.
Nie sposób pominąć w samych Kielcach Rezerwatu przyrody Ślichowice. Jest to rezerwat skalny przyrody nieożywionej, dawny kamieniołom, w którym występują najstarsze osady geologiczne. Eksploatowany był w okresie międzywojennym dla potrzeb kolejnictwa i drogownictwa, aż do 1970 roku.
Bez wątpienia bardziej znanym i odwiedzanym dawnym kamieniołomem jest Rezerwat przyrody Kadzielnia. Obejmuje najwyższą część góry, czyli Skałkę Geologów i ma powierznię ok. 0.6 ha. Teren Kadzielni jest jednym z najbardziej znanych obszarów jaskiniowych w Górach Świętokrzyskich. Występuje tu 25 jaskiń, które stanowią podziemną trasę dla turystów. Można w nich zobaczyć rzadkie gatunki nietoperzy i pająków.
Kolejnym ważnym miejscem do którego warto skierować każdego turystę to Park Miejski im. Stanisława Staszica. To malownicze miejsce położone w samym centrum miasta. Spacerując parkowymi alejkami można podziwiać stare, przepiękne drzewa. Niektóre z nich mają ponad 100 lat., gdyż park został założony w 1830 roku. W centralnym punkcie znajduje się staw z fontanną. Na szczególną uwagę zasługuje aleja kasztanowa, którą w swoich książkach  uwiecznił Stefan Żeromski, a także pomniki: Stanisława Staszica z 1906 roku oraz Stefana Żeromskiego z 1953 roku. Park Miejski stanowi oazę spokoju i świetne miejsce rodzinnych spacerów.
W zachodniej części Kielc położony jest Rezerwat krajobrazowy Karczówka z którego można podziwiać panoramę miasta. Obejmuje on zalesioną górę Karczówkę wraz z zespołem klasztornym z XVII wieku. Położony jest w miejscu łatwo dostępnym i stanowi popularne miejsce spacerowe.
Region kielecki może również pochwalić się wyjątkowymi miejscami, zachęcającymi do spacerów i zwiedzania. Niewątpliwą perełkę stanowi Zespół zabytkowych piwnic w Pierzchnicy. Początki ich powstania sięgają końca XVIII wieku. Na niewielkim wzniesieniu zwanym Górą Piwniczną, znajduje się około 82 piwnic, które służyły do przechowywania żywności oraz różnych trunków. W czasach konfliktów zbrojnych były wykorzystywane jako schrony. Ukrywano w nich również cenne przedmioty. Zabytkowe Piwnice są wpisane do rejestru zabytków Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków.
Wyjątkowym miejscem na kieleckiej turystycznej mapie jest Samsonów i Ruiny Huty. Od początku swego istnienia wieś była związana z hutnictwem rud żelaza. Już w XV wieku istniała tu dymarka. Pierwszy wielki piec wybudowali w latach 1610-1612 pochodzący z Bergamo, Cacciowie. Zakład nastawiony był na produkcję dla wojska. W kolejnych latach zmieniali się właściciele. W roku 1709 Samsonów przejęli biskupi krakowscy i dzięki biskupowi  Sołtykowi wybudowano drugi piec. Kolejne lata to trudny okres dla huty. Jej odrodzenie nastąpiło dopiero w 1817 roku za sprawą Stanisława Staszica. Samsonowska huta czynna była do roku 1866. Kres jej istnieniu położyły pożary. Zakładu nie odbudowano. W latach 1981-1983 teren uporządkowano, ogrodzono i udostępniono do zwiedzania turystom.
Kolejnym, niezwykłym miejscem, ściśle związanym z hutnictwem są Ruiny Zakładów Wielkopiecowych w Bobrzy. Historia huty sięga roku 1598, a zapoczątkowała ją kuźnia założona przez Jana Hieronima Caccia. Bobrzańska huta została wzniesiona na wzgórzu. Przed osuwaniem ziemi została zabezpieczona murem oporowym o łącznej długości 500 m i maksymalnej wysokości 15 m. Budowla nigdy nie została ukończona. Na przeszkodzie stanęła powódź z 1828 roku, która zburzyła tamę na rzece Bobrzy, a także coraz większa konkurencja hut opalanych węglem i koksem, oraz wybuch Powstania Listopadowego w 1830 roku. W obecnej chwili trwają prace rewitalizacyjne nad przystosowaniem zabytku do obsługi ruchu turystycznego.
Wśród perełek naszego regionu nie mogło zabraknąć położonego w gminie Stąporków, Rezerwatu Skałki Piekło. Największą wartość Rezerwatu stanowią malownicze skałki wyrzeźbione przez procesy erozyjne w triasowych i dolnojurajskich piaskowcach. Tworzą dwa oddzielne skupiska: wschodnie i zachodnie. Na długości kilkuset metrów znajduje się ciąg ostańców, przybierających nietypowe kształty, takie jak grzyby skalne, kominy czy kazalnice. Osiągają wysokość od 2 do 8 metrów. Rezerwat jest również skupiskiem bogatej fauny i flory. Rezerwat Piekło uznany jest za najpiękniejszy rezerwat przyrody nieożywionej w województwie świętokrzyskim.
Kilkanaście kilometrów od Opatowa, we wsi Ujazd na płaskim wzniesieniu stoją potężne mury zamku Krzyżtopór, możnego rodu Ossolińskich. Dziś zamek jest tylko ruiną, wzbudzającą podziw i zaciekawienie swoją wielkości i tajemniczością. Był to największy pałac magnacki w Polsce – przewyższał nawet Zamek Królewski w Warszawie.
Jadąc trasą Kielc do Krakowa mijamy Ruiny zamku królewskiego z przełomu XIII i XIV wieku górujące nad miejscowością Chęciny. W czasach swojej świetności zamek był świadkiem wielu wydarzeń historycznych. Współcześnie zaś w okolicach ruin realizowany sceny batalistyczne do filmu Pan Wołodyjowski.

Wystawa prac fotograficznych autorstwa nauczycieli bibliotekarzy PBW w Kielcach dokumentuje jedynie wycinek atrakcji turystycznych naszego regionu i w założeniu ma stanowić zachętę do zwiedzania bardzo atrakcyjnego turystycznie, choć nieco zapomnianego, regionu świętokrzyskiego.

Małgorzata Pronobis
Edyta Smolińska
Robert Kardas

Źródło:
Smolińska E., Pronobis M., Bazyl G. : Człowiek twórcą czy niszczycielem krajobrazu? Krajobraz dziedzictwa – dziedzictwo krajobrazu, Kielce, 2018
Smolińska E., Pronobis M., Bazyl G., Kardas R. : Duchy, zjawy i upiory na świętokrzyskim szlaku, Kielce, 2016