Czytelnia

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

   

Pracownicy Czytelni
mgr Małgorzata Laliczyńska - kierownik
mgr Elżbieta Woźniczka
mgr Katarzyna Binkowska
mgr Łukasz Kwiecień
Pracownik obsługi (skanowanie)
Renata Pietrow

Czytelnia PBW w Kielcach mieści się na I piętrze budynku Biblioteki przy ul. Jana Pawła II nr 5, tel. (41)344-28-61 wew.30. Warunkiem korzystania z Czytelni jest posiadanie aktualnej karty bibliotecznej.
W Czytelni obowiązuje zachowanie ciszy, zakaz spożywania posiłków i napojów, korzystania z telefonów komórkowych oraz wynoszenia materiałów bibliotecznych poza pomieszczenie Czytelni.

 

Godziny otwarcia            

Czytelnia
poniedziałek
wtorek
środa
czwartek
piątek
sobota


9-18
9-18
9-18
9-18
9-18
10-14
   

Usługa skanowania
poniedziałek

wtorek
środa
czwartek
piątek
sobota


10-16
10-16
10-16
10-16
10-16
nieczynne
   

 

Zbiory czytelni obejmują
- księgozbiór podręczny (encyklopedie, słowniki, leksykony),
- podręczniki, programy nauczania, poradniki metodyczne,
- książki naukowe, popularnonaukowe ze wszystkich dziedzin wiedzy,
- książki i czasopisma o tematyce regionalnej,
- wydawnictwa albumowe,
- czasopisma z zakresu pedagogiki, psychologii, wychowania, polityki społecznej, problematyki osób niepełnosprawnych, gazety codzienne, pisma społeczno-polityczne, literackie, historyczne, kulturalne.

Osobny zbiór stanowi tzw. księgozbiór specjalny "S", w skład którego wchodzą stare druki i wydawnictwa dawne (od 1801 do 1945 roku). Wśród kilku tysięcy cennych woluminów znajdują się m. in. druki z XVI, XVII i XVIII wieku, przedwojenne podręczniki i programy szkolne, leksykony, herbarze, pozycje naukowe i literackie. Najstarszą książką w naszych zbiorach jest "Biblia” wydana w Krakowie w 1577 roku w drukarni Mikołaja Szarffenbergera.
Stare druki nie są ogólnie dostępne dla czytelników - korzystanie z nich wymaga specjalnego zezwolenia dyrekcji PBW. Prezentowane mogą być natomiast podczas zwiedzania biblioteki. Na uwagę zasługują też czasopisma z XIX i I poł. XX wieku, których zgromadzono w Czytelni ok. 180 tytułów.

Usługi 
Pracownicy Wydziału Czytelni:
 - udostępniają książki i prasę na miejscu,
 - udzielają informacji bibliotecznych i rzeczowych,
 - prowadzą zajęcia biblioteczne dla uczniów.                                                                                                                           

Dostęp do stanowiska komputerowego oraz Internetu w Czytelni jest możliwy wyłącznie dla osób posiadających aktualną kartę Czytelnika Biblioteki.
Z materiałów dostępnych w Bibliotece wykonywane są bezpłatne skany i przesyłanie na adres e-mail. Po zgłoszeniu dyżurującemu bibliotekarzowi dopuszczalne jest  wnoszenie laptopów i materiałów własnych oraz fotografowanie materiałów bibliotecznych aparatem cyfrowym.
Ze względu na szczególne zapotrzebowanie czytelników wprowadza się możliwość wypożyczania na zewnątrz książek z Czytelni na weekend.

Wykaz czasopism

     
     


Szczegółowych informacji dotyczących zasad korzystania ze zbiorów Czytelni dostarcza 
REGULAMIN PEDAGOGICZNEJ BIBLIOTEKI WOJEWÓDZKIEJ W KIELCACH