Wydział Multimedialny

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. 

  Godziny otwarcia  
Pracownicy Wydziału 
mgr Beata Warmuzek - kierownik
mgr Robert Kardas
 
poniedziałek
wtorek
środa
czwartek
piątek

9-18
9-18
9-18
9-18
9-18

Wydział mieści się na II piętrze budynku Biblioteki przy ul. Jana Pawła II 5, tel. (041)344-28-61, wew. 25
Szczegółowe zasady korzystania ze zbiorów audiowizualnych przedstawione są w regulaminie zamieszczonym na końcu strony.
Gromadzenie i ewidencjonowanie zbiorów audiowizualnych rozpoczęto w 1975 roku. Były to: płyty gramofonowe, taśmy magnetofonowe, grafiki, fotosy, przezrocza, druki towarzyszące.
Przewodnikiem po zbiorach Wydziału są katalogi: alfabetyczny i rzeczowy, znajdujące się na II piętrze budynku Biblioteki.
Aktualnie zbiory Wydziału liczą 8065 jednostek inwentarzowych. Składają się na to:

  • płyty gramofonowe (Pł)
  • płyty CD (Pł CD)
  • taśmy audio (T)
  • taśmy video (Twid)
  • grafiki - fotosy (GF)
  • przezrocza (P)
  • mikrofilmy (M)
  • mapy (Ma)
  • druki towarzyszące (DT)

W liczącym 1785 jednostek zbiorze płyt gramofonowych znajdzie czytelnik nagrania muzyki poważnej, operowej, rozrywkowej, hymny, pieśni, marsze patriotyczne, bajki, wiersze, piosenki dla dzieci. Dużą wartość przedstawia "Wychowanie muzyczne" - płytoteka dla szkoły podstawowej, jak również materiały do nauki języków obcych.
Podobny materiał zawiera dział taśm audio, liczący 2855 jednostek.
Na mikrofilmach znajdzie czytelnik czasopisma regionu kieleckiego, w tym najbardziej znaczącą "Gazetę Kielecką" z lat 1872-1900.
Od 1991 roku gromadzone są taśmy video. Zbiór ten liczy 580 jednostek inwentarzowych. Największym zainteresowaniem nauczycieli cieszy się pakiet "Powszechnej Wideoteki Edukacyjnej", oraz serie:
"Człowiek - Miłość - Rodzina", "W Drodze ku Dorosłości", "Bliżej Europy". Najnowszym nabytkiem jest seria 17 filmów szkoleniowych z cyklu "Wideoteka Menedżera". Czytelnicy chętnie pożyczają sfilmowane lektury, pomoce metodyczne, filmy przyrodnicze.
W 2000 roku rozpoczęto gromadzenie płyt CD. Biblioteka posiada jubileuszowe nagranie spektaklu "Maraton z Panem Tadeuszem".

Prezentacja zbiorów multimedialnych "Promocja zdrowia i bezpieczeństwa w szkole"

 

ICIM mieści się w Wydziale Zbiorów Multimedialnych. 

Świadczy usługi w zakresie szeroko pojętej informacji edukacyjnej i pedagogicznej, udostępnionej w zasobach internetowych. Udziela także elektronicznej informacji bibliograficznej i katalogowej. Na życzenie czytelnika odszukane materiały mogą zostać bezpłatnie zeskanowane. 

W dziale gromadzone są również publikacje książkowe i czasopisma z zakresu informatyki. Zbiory te są udostępniane na miejscu w czytelni działu.

W ICIM prowadzone jest wydawnictwo Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej w Kielcach. Nasze publikacje
- artykuły
- publikacje zbiorowe
- bibliografie i zestawienia bibliograficzne
- informatory
- przewodniki po zbiorach własnych
- katalogi wystaw
- publikacje okolicznościowe
wydawane są zarówno w formie drukowanej, jak również w postaci elektronicznej na płytach CD i w Internecie.
Do tej pory ukazało się:
- drukiem - 48 pozycji
- na płytach CD - 26 pozycji
- w Internecie - ok. 1370 pozycji
Wszystkie publikacje znajdują się w naszych zbiorach. Pełne teksty publikacji udostępniamy w Bibliotece cyfrowej. Publikacje wydane drukiem dostępne są także w pozostałych bibliotekach publicznych Kielc, w BG UJK, jak również w Bibliotece Narodowej i Bibliotece Jagiellońskiej. 

W ICIM administrowana i redagowana jest witryna internetowa PBW.

ICIM udostępnia również stanowiska komputerowe do samodzielnych poszukiwań w INTERNECIE oraz we wszystkich bazach komputerowych jakimi dysponuje PBW w Kielcach. Zainteresowani mogą uzyskać informację katalogową o książkach, czasopismach i zbiorach multimedialnych gromadzonych w PBW w Kielcach. Szczegółowe zasady korzystania ze stanowisk komputerowych określa Regulamin Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej w Kielcach.