Tradycje folklorem malowane

Wirtualną prezentację wystawy opracowali:
Edyta Smolińska
Robert Kardas

Wystawę stacjonarną przygotowali:
Edyta Smolińska, Małgorzata Pronobis
Jolanta Fudali, Gracjan Bazyl, Robert Kardas

previous arrow
next arrow
PlayPause
Slider

ŻYWE DZIEDZICTWO – TRADYCJE OD POKOLEŃD – hasło EDD 2023!

W tym roku Europejskie Dni Dziedzictwa będziemy obchodzić pod hasłem „Żywe dziedzictwo – tradycje od pokoleń”. Europejskie Dni Dziedzictwa to największy w Europie projekt społeczno-edukacyjny, którego idea narodziła się w 1985 roku w Granadzie.
Polska jest jednym z pięćdziesięciu krajów biorącym udział w akcji, a dołączyła do niej w 1993 roku. Myślą przewodnią tego święta jest angażowanie europejskiej społeczności w opiekę nad dziedzictwem kulturowym, prezentowanie jego różnorodności i wzmacnianie dialogu międzykulturowego.

 „Żywe dziedzictwo – tradycje od pokoleń”
Tradycje przekazywane z pokolenia na pokolenie są jednym z najistotniejszych elementów dziedzictwa kulturowego każdej społeczności. To właśnie one spajają je oraz pozwalają trwać w czasie i przestrzeni. Podzielane wartości i idee, otaczanie szacunkiem postaci historycznych czy legendarnych, przekazywane opowieści, sposoby wyrażania się i zachowania gwarantują trwanie więzi społecznej. Podobnie przekazywane „z dziada pradziada” umiejętności, tradycyjne i wiedza, muzyka, zwyczaje i obrzędy świąteczne, praktyki związane z naturą, czy tradycyjne zachowania dnia codziennego sprawiają, że społeczność żyje i trwa […].
Źródło: https://edd.nid.pl/aktualnosci/znamy-haslo-edd-2023/

„Tradycje folklorem malowane”
Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka w Kielcach co roku włącza się w obchody Europejskich Dni Dziedzictwa. Naszym celem jest kultywowanie tradycji regionu świętokrzyskiego poprzez organizowanie wystaw, prelekcji, spotkań. Biblioteka stara się również przybliżyć środowisku, w którym działa, ciekawe inicjatywy kulturalne. Kontynuując tak znaczące w skali Europy przedsięwzięcie, w bieżącym roku przygotowaliśmy wystawę „Tradycje folklorem malowane”, prezentującą działalność zespołów folklorystycznych oraz kół gospodyń wiejskich regionu świętokrzyskiego. 

Zapraszamy wszystkich zainteresowanych tą tematykę.

Materiały pochodzą ze zbiorów PBW w Kielcach, natomiast prezentowane zdjęcia i eksponaty, z kół gospodyń wiejskich regionu świętokrzyskiego.