Filia w Busku-Zdroju

Wojciech Bogusławski - Ojciec Teatru Polskiego - 260 rocznica urodzin artysty

9 kwietnia 2017 roku, mija 260 rocznica urodzin Wojciecha Bogusławskiego, polskiego aktora, śpiewaka operowego, reżysera, pisarza, dramatopisarza, tłumacza; propagatora ideologii oświecenia, wolnomularza; dyrektora Teatru Narodowego w Warszawie i założyciela teatru w Kaliszu; teoretyka i historyka teatru.
Liczne funkcje, które sprawował w organizowanych przez siebie teatrach - pełnił praktycznie wszystkie role począwszy od organizatora, dyrektora, reżysera a skończywszy na aktorstwie – pozwalają nazwać go "Ojcem Teatru Polskiego".
Z. Krawczykowski w swojej książce „Wojciech Bogusławski” trafnie przedstawił credo artystyczne tego artysty sceny polskiej: "Dźwignąć teatr, gdzie będzie można grać w nim po polsku, o ile się da, grając powiedzieć, co trzeba i kiedy trzeba, a pamiętać zawsze, że się wyszło z Warszawy i do Warszawy godzi się powrócić - to było jego artystyczne i organizacyjne credo."
Sztandarowym dziełem tego twórcy z jego librettem, jest Cud mniemany, czyli Krakowiacy i Górale uważany za pierwszą operę narodową z  muzyką Jana Stefaniego.
Premiera opery odbyła się na cztery tygodnie przed przysięgą Kościuszki. Zebrała elity Polski przed trzecim rozbiorem. Dekoracje przygotował Antoni Smuglewicz. Oprócz znanych śpiewaków Teatru Narodowego w operze śpiewał sam Wojciech Bogusławski. Napięta sytuacja polityczna panująca przed trzecim rozbiorem Polski, spowodowała, że tekst jawił się współczesnym znawcom teatru jako mistrzostwo aluzji, w libretcie obecne są moralitety, które skrywają typowe elementy niepodległościowe, tańce narodowe (poloneza, krakowiaka, czeską polkę, mazura góralskiego i marsza). Wojciech Bogusławski napisał około 80 utworów scenicznych.
W hallu biblioteki prezentowana jest kolejna wystawa, tym razem przybliżająca sylwetkę tego artysty polskiej sceny teatralnej i operowej. Stylizowana na „scenę teatralną” przedstawia przede wszystkim życiorys i działalność artystyczną Wojciecha Bogusławskiego, elementami dekoracyjnymi wystawy są: oryginalny plakat z Teatru Powszechnego w Łodzi, w którym premiera „Cudu mniemanego….” miała miejsce 26 lutego 1983 roku, zdjęcia ze spektakli teatralnych odgrywanych na scenach polskich. Dodatkowymi elementami dekoracyjnymi są postacie tancerzy w ludowych strojach krakowskich i góralskich oraz wycinanki w formie czapek krakusek i góralskich parzenic.

Agnieszka Jasińska