Filia w Busku-Zdroju

Wokół historii książki - lekcja biblioteczna

27 marca 2017 roku Bibliotekę Pedagogiczną w Busku-Zdroju odwiedzili uczniowie z klasy IV, V i VI Pierwszej Niepublicznej Szkoły Podstawowej w Busku-Zdroju pod opieką nauczycielki pani Elżbiety Popek.
Ewa Tarapata przygotowała dla nich lekcję biblioteczną, składającą się z dwóch części: teoretycznej i praktycznej. W pierwszej części przybliżyła ona uczniom historię książki, począwszy od czasów najdawniejszych, czyli napisów skalnych, a kończąc na współczesnych formach książki, czyli książkach elektronicznych.
Natomiast podczas drugiej części - warsztatowej, najmłodsi uczyli się sztuki pisania przy użyciu różnych materiałów i narzędzi pisarskich.  Opanowywali oni umiejętność pisania atramentem przy użyciu gęsiego pióra, pisania rylcem w glinie, a także piórem atramentowym na papirusie i na maszynie do pisania. Zajęcia praktyczne okazały się być dla dzieci tak pasjonujące i atrakcyjne, że nie chciały one opuścić murów biblioteki.
Ponadto uczniowie zwiedzili bibliotekę, poznając jej strukturę i księgozbiór, a także sposoby korzystania z jej katalogów. Była to pierwsza wizyta uczniów tej szkoły w buskiej bibliotece, ale zapowiedzieli już kolejną w najbliższym czasie.

Ewa Tarapata