Filia w Busku-Zdroju

Światowy Dzień Zdrowia - wystawa i zestawienie bibliograficzne

Światowy Dzień Zdrowia ustanowiony został przez Pierwsze Zgromadzenie Ogólne Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) w 1948 roku. Święto to obchodzone jest corocznie od 1950 roku, w rocznicę powstania WHO, czyli 7 kwietnia. Główną ideą Światowego Dnia Zdrowia jest zwrócenie szczególnej uwagi na najbardziej palące i zaniedbane problemy zdrowotne społeczeństw na świecie. Święto to odbywa się co roku pod innym hasłem. Tematem przewodnim tegorocznej edycji jest depresja. Światowa Organizacja Zdrowia z okazji tego święta wydaje od 1995 roku Światowy Raport Zdrowia - najważniejszą publikację WHO.
Włączając się w obchody Światowego Dnia Zdrowia buska filia Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej w Kielcach przygotowała wystawę publikacji o tematyce zdrowotnej, pochodzących z buskiego księgozbioru. Na ekspozycji prezentowane są książki oraz artykuły z czasopism, poświęcone zagadnieniu zdrowia publicznego, jego promocji oraz edukacji zdrowotnej.
Uzupełnieniem wystawy jest zestawienie bibliograficzne Edukacja zdrowotna w szkole, zawierające 300 opisów wydawnictw zwartych oraz artykułów z czasopism, sporządzone w oparciu o zbiory buskiej placówki.

Ewa Tarapata