Filia w Busku-Zdroju

Nowy Korczyn - ponidziańska "skarbnica" zabytków - wystawa

Jedną z form działalności buskiej filii Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej w Kielcach jest krzewienie regionalizmu poprzez szereg różnorodnych działań. Jednym z nich jest przygotowywanie wystaw pn. "W naszym regionie", które prezentują najciekawsze miejscowości powiatu buskiego, ich historię oraz zabytki.
W ramach tego cyklu buska biblioteka przygotowała kolejną już wystawę, która tym razem przybliża czytelnikowi historię królewskiego Nowego Korczyna, sięgającą pierwszej połowy XIII wieku, jego rozwój gospodarczy i kulturalny oraz zabytki dawnej architektury i sztuki. Perłami Nowego Korczyna są dwie świątynie: kościół p.w. św. Stanisława z XII w. i kościół Świętej Trójcy z XVI w., synagoga
z XVI w., XIV-wieczne grodzisko-zamczysko oraz stary cmentarz z XVIII w.. Na uwagę zasługuje również źródło św. Kingi i jej figura z 1820 r., jak również stara zabudowa rynku, w skład której wchodzi: dom Długosza z XVI w., dom po szkole jezuickiej z XVII w. oraz dom, będący kwaterą Józefa Piłsudskiego w 1914 r. Na ekspozycji prezentowane są również wydawnictwa regionalne, pochodzące z księgozbioru buskiej placówki bibliotecznej, które ukazują piękno wspomnianych zabytków Nowego Korczyna.

Ewa Tarapata