Filia w Busku-Zdroju

135. rocznica urodzin Janiny Porazińskiej - wystawa

29 września 2017 roku mija 135 rocznica urodzin Janiny Porazińskiej (choć niektóre źródła podają jej rok urodzenia z metryki chrztu - 1888), pisarki i poetki, tworzącej głównie dla dzieci i młodzieży.

Janina Porazińska to autorka kilkudziesięciu książek, w tym Kichuś Majstra Lepigliny i Kto mi dał skrzydła, będąca literacką biografią Jana Kochanowskiego. Wydała zbiory wierszy Psotki i śmieszki, Smyku, smyku na patyku, baśnie - Szewczyk Dratewka, Tajemnicze butki, Za trzydziewiątą rzeką, Zuchwały czyżyk, a także wspomnienia z dzieciństwa zatytułowane I w sto koni nie dogoni. Dorobek literacki pisarki to również opowiadania i utwory sceniczne oraz adaptacje baśni, jak Kopciuszek czy Baśń o siedmiu krukach. Janina Porazińska była również tłumaczką, głównie literatury szwedzkojęzycznej. Przełożyła i adaptowała dla dzieci fińską epopeję Kalewala.

Chcąc upamiętnić pamięć pisarki i jej bogaty dorobek literacki, buska filia Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej w Kielcach przygotowała wystawę, przybliżającą czytelnikowi życie i twórczość Janiny Porazińskiej.

Ewa Tarapata