Filia w Busku-Zdroju

Festiwal Nauki w bibliotece - dzień pierwszy

Tradycją buskiej filii Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej w Kielcach jest współorganizowanie z dr Piotrem Iwańskim Festiwalu Nauki, który już od kilku lat odbywa się w bibliotece. Myślą przewodnią tegorocznej edycji festiwalu był temat: "Uczyć - Po co? Jak? Czego?".  Na te pytania starali się odpowiedzieć prelegenci, podczas pierwszego dnia festiwalu, czyli 25 października 2017 roku. Swoje prelekcje tego dnia wygłosiło pięciu następujących prelegentów:

  • dr Piotr Iwański, który w swojej prelekcję p.t.: "Prawda przewodnikiem w poznawaniu świata i człowieka" przedstawił argumenty za tą tezą;
  • mgr Krzysztof Gwiaździński, którego temat prelekcji brzmiał: "Oświata? Oświecenie?";
  • mgr Leonard Kowalski, który w swojej prelekcji skupił się wokół "Uczenia się jako podstawowy warunek rozwoju";
  • mgr Urszula Polak, która w swoim wystąpieniu p.t. "Po co dziś łacina?" podjęła się rozważań, czy warto dziś uczyć się łaciny i przedstawiła argumenty dlaczego warto;
  • mgr Anna Kosela, która podczas swojej prelekcji p.t. "Neurodydaktyka - nauczanie przyjazne mózgowi", przedstawiła najskuteczniejsze sposoby uczenia się i wykorzystania komórek neuronowych do jak najefektywniejszego przyswojenia wiedzy.

W wykładach uczestniczyli licznie uczniowie oraz nauczyciele buskich szkół ponadgimnazjalnych: I Liceum Ogólnokształcącego im. Tadeusza Kościuszki oraz Zespołu Szkół Techniczno-Informatycznych.

Ewa Tarapata