Filia w Busku-Zdroju

Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek - lekcja

Tradycyjnie co roku, 5 listopada obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek, który jest świętem wszystkich bajkowych postaci. Bajki są nieodzownym elementem każdego dzieciństwa i dzień ten jest wspaniałą okazją, by zanurzyć się w bajkowym świecie, który dzieci tak uwielbiają.

4 listopada 2017 roku buską filię Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej w Kielcach odwiedzili po raz kolejny uczniowie klasy I ze Szkoły Podstawowej nr 2 im. Janusza Korczaka w Busku-Zdroju, wraz z panią Renatą Sztuk, nauczycielem edukacji wczesnoszkolnej. Ewa Tarapata przeprowadziła wśród pierwszoklasistów 3 godzinną lekcję biblioteczną, podczas której najmłodsi przenieśli się w zaczarowaną krainę filmowych oraz książkowych bajek i baśni, poznając przy tym ich wspaniałych bohaterów.

Jedną z najlepszych metod przyswojenia sobie nowej wiedzy jest nauka przez zabawę, dlatego też Ewa Tarapata przygotowała dla uczniów szereg różnorodnych zabaw. Dzieci układały puzzle z najpopularniejszymi postaciami bajkowymi i baśniowymi, odgadywały zagadki, kojarzyły przedmioty z konkretnymi bohaterami, dopasowywały obrazki do siebie, jak również odgrywały scenki z baśni Hansa Christiana Andersena p.t. Calineczka oraz - tak jak Kopciuszek - oddzielały różne ziarenka od siebie. Na zakończenie spotkania wszyscy pięknie pomalowali obrazki z postaciami bajkowymi. Dzieci bardzo chętnie brały udział we wszystkich zabawach, wykazując się przy tym doskonałą znajomością bajek i baśni oraz ich bohaterów.

Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek to nie tylko dzień, w którym przypomina się cudowny świat postaci z bajek, ale to także doskonała okazja do rozwijania zainteresowań czytelniczych wśród dzieci. Książki rozwijają dziecięcą fantazję, pamięć, bogacą słownictwo, dlatego też warto sięgać po nie już od najmłodszych lat i to jak najczęściej.

Ewa Tarapata