Filia w Busku-Zdroju

Światowy Dzień Pluszowego Misia - wystawa

25 listopada obchodzimy Światowy Dzień Pluszowego Misia. Święto to zostało ustanowione w 2002 r., w setną rocznicę powstania tej popularnej maskotki. A z jej powstaniem wiążę się ciekawa historia, sięgająca 1902 r., kiedy to, ówczesny prezydent Stanów Zjednoczonych, Teodor "Teddy" Roosevelt, przebywał na polowaniu ze swoim towarzyszem, który postrzelił małego niedźwiadka. Prezydent sprzeciwił się zabiciu młodego niedźwiadka i przerażony mały miś został uwolniony. Świadkiem tego wydarzenia był Clifford Berryman, który uwiecznił tę historię na rysunku. Rysunek ukazał się w waszyngtońskiej gazecie "Washington Post", gdzie ujrzał go Morris Michton, właściciel sklepu z zabawkami. Michton wpadł na pomysł, aby wykonać kilka zabawek przedstawiających misia
i zobaczyć, jak się będą sprzedawały. Ponieważ pluszowe misie cieszyły się ogromnym powodzeniem, producent zwrócił się do prezydenta Teodora Roosevelta z prośbą o zezwolenie nadania misiom imienia "Teddy's Bear" (Teddy - od zdrobnienia jego imienia Theodore, bear - niedźwiedź). Prezydent oczywiście się zgodził i od tej pory maskotka stała się niekwestionowanym królem zabawek.
Buska filia Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej w Kielcach przygotowała wystawę, która przybliża, szczególnie najmłodszym czytelnikom, historię tego święta, prezentuje najbardziej znane pluszowe misie, wiersze o nich, jak również książki, którymi głównymi bohaterami są te maskotki.

Ewa Tarapata