Filia w Busku-Zdroju

Brat Naszego Boga - Adam Chmielowski - św. Brat Albert - prelekcja dla młodzieży w SOSW "Górka" w Busku-Zdroju

W dniu 6 listopada w godzinach popołudniowych miało miejsce kolejne spotkanie zorganizowane przez buską bibliotekę pedagogiczną i opiekunkę Sekcji Żywego Słowa przy SOSW "Górka" w Busku-Zdroju. Zaproponowany w tym roku przez nauczycielkę polonistkę, Panią Edytę Pogorzelską temat, nawiązywał do obchodzonego teraz Roku św. Brata Alberta. Agnieszka Jasińska przygotowała godzinny wykład poparty prezentacją multimedialną. Przybliżyła młodzieży postać Adama Chmielowskiego, ukazując jego bogaty życiorys: powstańca styczniowego, artysty - malarza i świętego.
W trakcie prelekcji wywiązała się dyskusja o takich epizodach z życia świętego jak: udział Adama Chmielowskiego w walkach powstańczych między położonymi w okolicach Buska-Zdroju, Chrobrzem
a Zagością, wyjaśniano pojęcie "branka", którą ogłosił margrabia Aleksander Wielopolski - właściciel majątku i istniejącego do dzisiaj pałacu w Chrobrzu, czytano wspólnie cytaty Adama Chmielowskiego, które aktualne także dzisiaj, są dla nas cennymi życiowymi wskazówkami. Kameralny nastrój spotkania w przytulnej świetlicy, służył miłym rozmowom nie tylko o Adamie Chmielowskim. Opiekunowie oraz młodzież zaprosili nas na kolejne spotkanie. Warto zaznaczyć, że współpraca z SOSW "Górka" to nie tylko spotkania z Sekcją Żywego Słowa. Młodzież od kilku lat uczestniczy w wykładach w naszej bibliotece, w ramach Buskiego Festiwalu Nauki czy Buskich Spotkań z Filozofią.

Agnieszka Jasińska