Filia w Busku-Zdroju

100-lecie odzyskania niepodległości przez Polskę - lekcja biblioteczna

26 kwietnia 2018 r. buska filia Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej w Kielcach gościła z wizytą w Publicznej Szkole Podstawowej w Szańcu. Ewa Tarapata na zaproszenie Pani Agnieszki Piaseckiej, nauczyciela historii szanieckiej placówki oświatowej, przeprowadziła wśród 13 uczniów klasy IV lekcję biblioteczną, której celem było zapoznanie czwartoklasistów z historią powstania Mazurka Dąbrowskiego - hymnu państwowego Rzeczypospolitej Polskiej.
Lekcja składała się z dwóch części. Podczas pierwszej części uczniowie, z wykorzystaniem metody inscenizacji, dowiedzieli się m. in. kiedy, gdzie i w jakich okolicznościach Józef Wybicki napisał słowa Mazurka Dąbrowskiego, jak również jaką rolę pieśń ta pełniła w kształtowaniu patriotycznych postaw Polaków oraz jaką drogę przeszła, zanim stała się hymnem narodowym Rzeczypospolitej Polskiej.
Natomiast w drugiej części - uczniowie, pracując z encyklopediami i słownikami, wyszukiwali odpowiedzi na przygotowane dla nich pytania, dotyczące historii powstania Pieśni Legionów Polskich we Włoszech. Czwartoklasiści bardzo aktywnie uczestniczyli w spotkaniu i chętnie angażowali się w przygotowane dla nich zadania.
Spotkanie zostało zorganizowane w ramach obchodów 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę. 

Ewa Tarapata