Filia w Busku-Zdroju

Rok 2018 Rokiem Praw Kobiet - wystawa

Sejm RP zdecydował o ustanowieniu roku 2018 Rokiem Praw Kobiet. Ma to związek z przypadającą w tym roku 100. rocznicą przyznania Polkom praw wyborczych. Uchwała przypomina, że 28 listopada 1918 r. Józef Piłsudski podpisał dekret o ordynacji wyborczej do Sejmu Ustawodawczego. Określono w nim, że wyborcą do Sejmu jest każdy obywatel państwa bez względu na płeć. Ponadto do Sejmu mogli być wybierani wszyscy obywatele i obywatelki państwa posiadający czynne prawo wyborcze. Posłowie zaznaczyli, że Odrodzona Rzeczpospolita zapewniła Kobietom pełnię praw wyborczych.
Poprzez ustanowienie roku 2018 Rokiem Praw Kobiet Sejm RP wyraża uznanie dla pierwszych parlamentarzystek: Gabrieli Balickiej, Jadwigi Dziubińskiej, Ireny Kosmowskiej, Marii Moczydłowskiej, Zofii Moraczewskiej, Anny Piaseckiej, Zofii Sokolnickiej i Franciszki Wilczkowiakowej oraz wszystkich orędowniczek walki o równouprawnienie. Autorzy projektu uchwały zwracali uwagę, że Polska była jednym z pierwszych państw na świecie, które wprowadziło kobiety do parlamentu i przyznało im pełnię praw.
Włączając się w obchody Roku Praw Kobiet, buska filia Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej w Kielcach przygotowała wystawę, która przybliża czytelnikom sylwetki ośmiu kobiet, które jako pierwsze w historii zasiadły w polskim parlamencie.

Ewa Tarapata