Filia w Busku-Zdroju

EDD 2019 - Stowarzyszenie "Stopniczanki", czyli splot tradycji i pasji

12 września 2019 roku w buskiej fili Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej w Kielcach, w ramach 27. edycji Europejskich Dni Dziedzictwa odbyło się spotkanie z członkiniami Stowarzyszenia „Stopniczanki”, w którym udział wzięli trzecioklasiści z Publicznej Szkoły Podstawowej nr 2 im. Janusza Korczaka w Busku-Zdroju wraz z Panią Renatą Sztuk, nauczycielem edukacji wczesnoszkolnej. Ewa Tarapata, nauczyciel-bibliotekarz, po przywitaniu wszystkich gości oraz przedstawieniu tematu spotkania i idei Europejskich Dni Dziedzictwa, przekazała głos Pani Wioletcie Ciećko, członkini Stowarzyszenia "Stopniczanki”.
Podczas spotkania Pani Wioletta Ciećko przybliżyła uczniom działalność stowarzyszenia, począwszy od prezentacji przepięknych strojów ludowych, w których wystąpiły wszystkie trzy panie oraz omówienia znaczenia kolorystyki ich strojów. Następnie zaprezentowała bogaty zbiór przepięknego rękodzieła, wykonanego przez członkinie stowarzyszenia: stroiki bożonarodzeniowe, wykonane
z makaronu; stroiki wielkanocne: zajączki, wykonane z siana, pisanki, bukiety kwiatów wykonane z krepiny; obrazy, wykonane z cekinów i materiałów, pochodzących z recyklingu itp.

Uczniowie mogli również wysłuchać barwnych opowieści Pani Wioli, związanych z poszczególnymi porami roku: o tradycji zbioru zbóż podczas żniw w dawnych czasach, o sztuce zbioru nasion i ziół do przygotowywania naparów leczniczych oraz mozolnej i czasochłonnej pracy przy robieniu wieńców dożynkowych itp. Pani Wioletta opowiadała również o potrawach regionalnych oraz tradycjach ludowych, m.in. o Piżoku, czyli wspólnym darciu pierza przez kobiety, o zwyczaju topienia Marzanny na wiosnę, o strojeniu domów na Zielone Świątki i o zwyczaju oblewania dziewczyn wodą w śmigus-dyngus.
Wielki entuzjazm wśród najmłodszych wywołała opowieść Pani Wioletty Ciećko, która jest również Dyrektorem Miejsko-Gminnego Centrum Kultury w Stopnicy, o legendach, związanych z Ziemią Stopnicką, o królu Kazimierzu Wielkim i Zamku Królewskim w Stopnicy i duchach tam straszących, oraz prezentacja symboli królewskiej władzy: korony, berła i jabłka, których dzieci mogły dotknąć własnymi rękami, a nawet zrobić sobie zdjęcie w koronie królewskiej.
Podczas spotkania wszyscy mieli niebywałą okazję wysłuchania przepięknej przyśpiewki ludowej pt. "Lipka", w wykonaniu "Stopniczanek", a nawet włączenia się we wspólny śpiew razem z Paniami.
Najmłodsi mogli również zasmakować przepysznych wypieków domowych: ciasta drożdżowego oraz „orzeszków”, przygotowanych specjalnie przez Panie oraz zobaczyć jak tworzy się łabędzia
z papieru. Panie ze Stowarzyszenia zasypały wszystkich upominkami: rękodziełem oraz gadżetami, związanymi z Zamkiem Królewskim w Stopnicy, za które biblioteka niezmiernie dziękuje.

Biblioteka składa serdeczne podziękowania na ręce Pań ze Stowarzyszenia „Stopniczanki” za przepiękne, edukacyjne spotkanie, które ukazało najmłodszemu pokoleniu dziedzictwo kulturowe oraz bogatą tradycję kulturalną regionu oraz być może, zaszczepiło w nich chęć kultywowania tych pięknych zwyczajów. Biblioteka składa też serdeczne podziękowania na ręce Pani Renaty Sztuk, nauczyciela edukacji wczesnoszkolnej za owocną współpracę i zorganizowanie przyjścia uczniów do biblioteki.

Ewa Tarapata