Filia w Busku-Zdroju

Rok 2020 Rokiem Bitwy Warszawskiej - wystawa

13 czerwca 2019 roku Sejm Rzeczypospolitej Polskiej podjął uchwałę ustanawiającą rok 2020 Rokiem Bitwy Warszawskiej. Okazją do świętowania jest setna rocznica wydarzeń, dzięki którym Polska zachowała swoją niepodległość, jednocześnie ratując Europę przed bolszewicką nawałnicą.
W uchwale podkreślono, że "100 lat temu, w dniach 13–15 sierpnia 1920 roku, na przedpolach Warszawy rozegrała się decydująca bitwa wojny polsko-bolszewickiej. Bohaterskie Wojsko Polskie na czele z Marszałkiem Józefem Piłsudskim, wspieranym między innymi przez szefa sztabu generalnego - generała Tadeusza Jordan-Rozwadowskiego, obroniło niepodległość Polski. Zwycięstwo przekreśliło też plany rozszerzenia rewolucji bolszewickiej na Europę Zachodnią".
W uchwale przypomniano słowa Prezydenta RP, prof. Lecha Kaczyńskiego, który w przeddzień Święta Wojska Polskiego w 2009 r. mówił: "W tych sierpniowych dniach decydował się nie tylko los naszego kraju, ale i całego kontynentu. Była to chwila wielkiej narodowej próby, którą Polacy przebyli zwycięsko. [...] Jej bohaterami, prawdziwymi twórcami zwycięstwa, byli żołnierze Wojska Polskiego, którzy ruszyli w bój o wszystko. Wreszcie solidarność i ofiarność całego społeczeństwa, które w tym dramatycznym momencie porzuciło spory i podziały. Wielka, wspaniała lekcja 15 sierpnia 1920 roku powinna być dla nas zawsze aktualna i pouczająca".
15 sierpnia 1920 roku był dniem zwycięstwa wszystkich Polaków. Zdaniem lorda Edgara D’Abernona była to 18. przełomowa bitwa w historii świata.
Włączając się w obchody Roku Bitwy Warszawskiej buska biblioteka przygotowała wystawę, która przybliża czytelnikom znaczenie tej bitwy dla zachowania niepodległości przez Polskę oraz ilustruje jej przebieg z wykorzystaniem księgozbioru, pochodzącego z biblioteki.

Ewa Tarapata