Filia w Busku-Zdroju

EDD 2014 w buskiej bibliotece pedagogicznej

Tradycyjnie już od wielu lat we wrześniu obchodzone są Europejskie Dni Dziedzictwa, będące inicjatywą społeczną i edukacyjną, zapoczątkowaną decyzją Rady Europy. Polska jest stałym i aktywnym uczestnikiem tego święta od 1993 roku, a wszelkie działania w zakresie tego wydarzenia koordynuje Narodowy Instytut Dziedzictwa. Tegoroczna, już XXI edycja EDD w naszym kraju, przebiegała pod hasłem „Dziedzictwo – źródło tożsamości".
W obchody Europejskich Dni Dziedzictwa 2014, wzorem ubiegłych lat, włączyła się również buska filia Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej w Kielcach, organizując 15 września spotkanie z panią mgr Teresą Romańską-Faściszewską, osobą aktywnie działającą w Zarządzie Koła Sybiraków oraz autorką licznych publikacji prasowych i monografii rodzimej miejscowości Oleśnica. Na prelekcję przybyli uczniowie z drugiej klasy I Liceum Ogólnokształcącego im. T. Kościuszki w Busku-Zdroju wraz z panią mgr Barbarą Galant, nauczycielem historii. Młodzież z wielką uwagą wysłuchała wykładu pt.     „Katyń – prawda i pamięć", który był dla nich żywą lekcją historii. Poza przytoczeniem bardzo wymownych danych statystycznych, dotyczących ofiar Katynia i represji stalinowskich wobec społeczeństwa polskiego, prelegentka przedstawiła także losy katyńczyków związanych z naszym miastem i powiatem. „Katyń, tak szeroko omawiany w literaturze historycznej i mediach, czeka wciąż na ukaranie winnych tej zbrodni." – podsumowała pani Teresa Romańska-Faściszewska.

Po spotkaniu, licealiści obejrzeli w hallu biblioteki wystawę, poświęconą 75 rocznicy wybuchu II wojny światowej oraz ekspozycję wybranych pozycji książkowych, poświęconych tej tematyce ze zbiorów biblioteki.

Ewa Tarapata