Filia w Busku-Zdroju

XXIII Tydzień Kultury Języka

XXIII Tydzień Kultury Języka (09.03.2015-13.03.2015), za motto przewodnie miał cytat: Williama Shakespear’a „Mówić to mało, trzeba mówić do rzeczy”. Włączając się w jego obchody, Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka w Kielcach - filia w Busku-Zdroju przygotowała zajęcia dla młodzieży z Samorządowego Gimnazjum nr 1 w Busku-Zdroju. Tematem przewodnim była funkcja języka i jego wieloznaczność.
Aleksandra Gut, kierowniczka biblioteki zapoznała gimnazjalistów w formie mini-wykładu z funkcjami języka oraz zaprezentowała przykłady ich zastosowań oraz poprosiła o samodzielne opracowanie tekstu przypisanego do określonej funkcji. Chociaż zadanie nie było łatwe, uczniowie świetnie sobie z nim poradzili.
W kolejnej części lekcji Ewa Tarapata przygotowała ćwiczenia warsztatowe, podczas których uczniowie zapoznali się z wybranymi formami wypowiedzi. Jako zadanie mieli  wskazać nadawcę wypowiedzi oraz sytuację, w jakiej została ona wypowiedziana, jak również określić jaka to jest forma.
Z kolei Agnieszka Jasińska zaprezentowała gimnazjalistom wypowiedzi, będące przykładami wieloznaczności językowej. W ramach ćwiczeń uczniowie wskazywali różne znaczenia wyrazów wieloznacznych.
Celem spotkania było ukazanie młodzieży gimnazjalnej jak niezmiernie ważna w życiu jest sztuka mówienia, czyli umiejętność wyrażania siebie poprzez mowę w sytuacjach codziennych i szkolnych.
Pracownicy biblioteki składają serdeczne podziękowania na ręce pań: Marii Minior-Strach i Agnieszki Firlej, licząc na dalszą owocną współpracę.

Ewa Tarapata