Filia w Busku-Zdroju

O baśniach Andersena w Szkole Podstawowej w Dobrowodzie

Włączając się w obchody 210 urodzin Hansa Christiana Andersena, buska filia Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej w Kielcach, przeprowadziła 9 kwietnia 2015 roku w Szkole Podstawowej
w Dobrowodzie lekcję biblioteczną, poświęconą osobie duńskiego baśniopisarza.

W pierwszej części spotkania Ewa Tarapata, nauczyciel-bibliotekarz zapoznała uczniów klas I-III z najważniejszymi wydarzeniami z życia Hansa Christiana Andersena, jego twórczością literacką oraz ciekawostkami z nim związanymi. Ogromnym zainteresowaniem wśród uczniów cieszyła się druga część spotkania, która przebiegła w klimacie różnorodnych zabaw, podczas których dzieci wykazały się doskonałą znajomością twórczości duńskiego baśniopisarza. Jedną z wielu zabaw było ułożenie puzzli przedstawiających sceny z najpopularniejszych baśni Andersena oraz odgadnięcie tytułu baśni. Ponadto na podstawie wylosowanych przedmiotów najmłodsi musieli wskazać tytuły baśni, z którymi te przedmioty im się kojarzą, a także odnaleźć błędy językowe w wylosowanych tytułach baśni. Podczas spotkania uczniowie wykazali się również wielkim talentem aktorskim, a to za sprawą przygotowanej dla nich inscenizacji baśni Hansa Christiana Andersena pt. "Calineczka” i bohaterów tej baśni, w których musieli się wcielić.
Spotkanie było doskonałą okazją do popularyzacji twórczości Hansa Christiana Andersena, autora tak znanych baśni jak: "Dziewczynka z zapałkami”, "Brzydkie kaczątko”, "Calineczka”, "Królowa Śniegu”, "Księżniczka na ziarnku grochu” oraz zachęcenia najmłodszych do czytania baśni tego duńskiego autora, nie tylko w rocznicę jego urodzin, ale i na co dzień.
Pracownicy biblioteki składają serdeczne podziękowania na ręce pani Marty Skowrońskiej, p.o. dyrektora Szkoły Podstawowej w Dobrowodzie za życzliwe przyjęcie, miłą atmosferę podczas spotkania oraz liczą na dalszą współpracę.

Ewa Tarapata