Filia w Busku-Zdroju

Dobrowoda: nie tylko z dobrych wód słynąca - wystawa

W ramach cyklu wystaw pod wspólnym tytułem "W naszym regionie" buska filia Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej w Kielcach, przygotowała kolejną już ekspozycję. Składa się ona z tekstu oraz zdjęć wykonanych osobiście przez E. Tarapatę, przybliżających bogatą w wydarzenia historię miejscowości Dobrowoda oraz ukazujących bogactwo jej zabytków. Niewątpliwie na wymienienie zasługują: kościół p. w. św. Marii Magdaleny z XIV wieku, kamienna kapliczka z 1610 roku, figura przydrożna Matki Bożej z 1903 roku, krzyż z Ukrzyżowanym Chrystusem z XIX wieku i kapliczka z XVII wieku
z płaskorzeźbionymi scenami z Pasji, a także drewniana XVIII-wieczna dzwonnica oraz barokowa figura św. Jana Nepomucena z XVIII wieku.

Od wielu już lat cykl tych wystaw cieszy się ogromnym zainteresowaniem wśród czytelników, gdyż jest dla nich doskonałą okazją do poznania najbardziej urokliwych miejscowości powiatu buskiego, zapoznania się z historią tych miejscowości oraz ich zabytkami i atrakcjami turystycznymi. Kolejna wystawa zaplanowana na jesień zostanie poświęcona miejscowości Szaniec.

Ewa Tarapata