Filia w Busku-Zdroju

Uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Kołaczkowicach z wizytą w buskiej bibliotece pedagogicznej

21 kwietnia buską filię Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej w Kielcach odwiedzili uczniowie ze Szkoły Podstawowej im. Batalionów Chłopskich w Kołaczkowicach wraz z nauczycielami: Alicją Lalewicz
i Winicjuszem Zalewskim.
Z racji tego, iż uczniowie mają w swojej szkole niewielką bibliotekę, wyprawa do buskiej placówki, mieszczącej się na powierzchni ponad 260 m2 oraz liczącej ponad 36 tys. książek, była dla nich okazją do zwiedzenia wyżej zorganizowanej biblioteki. Podczas wizyty uczniowie klasy piątej zapoznali się z jej strukturą organizacyjną, zwiedzili wypożyczalnię i czytelnię oraz magazyny z księgozbiorem.
Agnieszka Jasińska, nauczyciel-bibliotekarz zaprezentowała uczniom najciekawsze książki, znajdujące się w księgozbiorze biblioteki oraz zapoznała ich z katalogiem komputerowym oraz sposobami wyszukiwania w nim książek. Natomiast Aleksandra Gut, kierownik buskiej filii PBW w Kielcach, omówiła tradycyjne, kartkowe katalogi biblioteczne oraz zaprezentowała sposoby odszukiwania w nich interesujących czytelnika materiałów bibliotecznych.
W części warsztatowej spotkania, uczniowie samodzielnie wykonywali szereg ćwiczeń w wyszukiwaniu w obu katalogach, wyznaczonych przez nauczyciela książek, a włączonym elementem zabawy było wyszukiwanie autorów o tym samym nazwisku, które ma uczeń.
Piątoklasiści doskonale poradzili sobie z wszystkimi poleceniami, wykazując jednocześnie ogromne zainteresowanie nowoczesnymi formami katalogów bibliotecznych.
Pracownicy biblioteki w Busku-Zdroju składają serdeczne podziękowania na ręce uczniów oraz nauczycieli ze Szkoły Podstawowej w Kołaczkowicach za miłą wizytę w buskiej placówce bibliotecznej.

Ewa Tarapata