Filia w Busku-Zdroju

Spotkanie autorskie w Warszawie

Na początku maja zostałyśmy zaproszone przez Burmistrza Miasta i Gminy Busko-Zdrój oraz autora Jana Chruślińskiego (rodowitego Busczanina zamieszkałego w Warszawie) do wzięcia udział
w spotkaniu związanym z promocją jego najnowszej książki Miłość i wojna. Akcja książki dzieje się na przestrzeni lat 1939-1947 i przedstawia losy bohaterów Meli i Michała, których szczęśliwe lata młodości burzy wojna. Spotkanie autorskie zostało połączone z promocją Buska-Zdroju w stolicy. Bogaty program uroczystości, która odbyła się 13 maja w warszawskim Domu Literatury, obejmował przede wszystkim bardzo udany występ słowno-muzyczny w wykonaniu grupy artystycznej "Zlepce”, działającej przy Zespole Placówek Oświatowych Nr 1 w Busku-Zdroju. Jego scenariusz opracowany był na podstawie promowanej książki. Wystąpienia licznie przybyłych gości (wielu zrzeszonych w Warszawskim Klubie Przyjaciół Ziemi Kieleckiej) w tym m. in. Profesora Jerzego Jaskierni, Profesora Karola Czejarka (autora posłowia do książki), Hanny Ireny Roli-Różyckiej (Prezesa Stowarzyszenia "Rodzina 19 Pułku Ułanów Wileńskich”) świadczyły o pozytywnym odbiorze książki oraz zainteresowaniem osobą autora. Czas wolny pozwolił nam na miły spacer uliczkami Starego Miasta, reprezentacyjnym Krakowskim Przedmieściem, a także po Placu Zamkowym.

Ostatnim punktem programu wyjazdu promocyjnego, był spektakl "Madame Butterfly” w Teatrze Narodowym - Operze Narodowej. Miałyśmy możliwość podziwiania pięknej muzyki, śpiewu, wspaniałej scenografii. Ta japońska  tragedia, w trzech aktach, w reżyserii Mariusza Trelińskiego, ze scenografią Borisa Kudlički, odniosła ogromny sukces nie tylko w Polsce, ale także w Stanach Zjednoczonych, Rosji, Izraelu, we Włoszech, Hiszpanii i Omanie. Chociaż powrót do Buska był o godzinie 330 nad ranem, wszyscy byli zgodni, że był to pełen wrażeń dzień, który dostarczył wszystkim ogromu artystycznych doznań.

Agnieszka Jasińska i Aleksandra Gut