Filia w Busku-Zdroju

Wydarzenia i rocznice - Olga Tokarczuk laureatką nagrody literackiej Nike

W tym roku po raz 19., przyznana została literacka nagroda Nike, nazywana "polskim literackim Noblem". Otrzymała ją po raz drugi w swojej karierze Olga Tokarczuk. Pierwszy raz ta wybitna polska prozaiczka i eseistka została nagrodzona w 2008 roku za powieść "Bieguni", w tym roku za "Księgi Jakubowe".
W swojej laudacji przewodniczący jury Nagrody Literackiej Nike, Ryszard Koziołek uzasadniał wybór mówiąc: - "Nagrodzona książka wciąga czytelnika w obcy świat naszej własnej przeszłości, czyni go pojmowalnym, oswaja lub pomniejsza nasze lęki i uprzedzenia. A wszystko dzięki mowie literatury, w której czytelnik i bohater znaleźli na chwilę wspólny dom. Wielu chce mówić w imieniu tych, którzy mają jedynie głos. Tylko literatura potrafi dostarczyć mowy, którą dobrowolnie uznaję za własną, choć przecież wiem, że powstała dla każdego. Czytając nagrodzoną książkę, miałem poczucie, że te słowa napisano wyłącznie dla mnie i w cichej lekturze docierają do moich uszu; dyskretnie i osobiście".
Autorka dziękując za nagrodę stwierdziła: - "Pisałam tę książkę od siedmiu lat, teraz stała się wyjątkowo aktualna. Przypomina nam, jak trudny jest proces asymilacji, przegryzania się. I mówi, że nie ma społeczeństw czystych etnicznie, a to, co łączy, to kultura, wspólnota i solidarność".
To najważniejsze w polskiej literaturze, coroczne wydarzenie zostało zaznaczone w kolejnej wystawce z serii "Wydarzenia i rocznice”, która eksponowana w holu naszej biblioteki przybliża czytelnikowi sylwetkę pisarki, jej twórczość literacką oraz nagrodzone powieści.

Agnieszka Jasińska