Filia w Busku-Zdroju

Buski Festiwal Nauki w Bibliotece Pedagogicznej 2015

Tradycyjnie już od kilku lat w buskiej filii Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej w Kielcach odbywają się jesienią prelekcje w ramach Buskiego Festiwalu Nauki. Tak też było i w tym roku. 27 października 2015 roku buska biblioteka gościła w swoich murach czterech prelegentów, przedstawicieli środowisk: naukowego, historycznego, filozoficznego i artystycznego. Motywem przewodnim tegorocznej edycji festiwalu był temat: "Znane postacie regionu".
Jako pierwszy głos zabrał Tomasz Chmielarski, z wykształcenia historyk, który w swoim wystąpieniu przybliżył słuchaczom znane postacie Kielecczyzny od średniowiecza do współczesności. Natomiast o środowisku artystycznym kieleckim w anegdocie mówił drugi z prelegentów - Bogumił Wtorkiewicz, znany kielecki artysta i satyryk. Kolejną prelekcję wygłosił dr Piotr Iwański, filozof oraz jednocześnie koordynator Buskiego Festiwalu Nauki, który przybliżył zgromadzonym uczniom sylwetki filozofów, związanych z Kielecczyzną. „Sukces życiowy młodzieży szkolnej województwa świętokrzyskiego” to temat ostatniej prelekcji, którą wygłosił dr Tomasz Łączek, z Wydziału Pedagogicznego i Artystycznego Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach.
Na spotkanie z prelegentami przybyła licznie młodzież wraz z nauczycielami z I Liceum Ogólnokształcącego im. T. Kościuszki w Busku-Zdroju oraz zainteresowane osoby. Tłem Buskiego Festiwalu Nauki była wystawa prezentująca znane osoby zasłużone dla Buska-Zdroju.

Ewa Tarapata