Filia w Busku-Zdroju

Szaniec - wieś z bogatą historią i zabytkami - wystawa

Kontynuując cykl wystaw "W naszym regionie", buska filia Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej w Kielcach przygotowała kolejną już ekspozycję w ramach tego cyklu. Tym razem została ona poświęcona urokliwej miejscowości Szaniec.
Wystawa przybliża bogatą historię wsi, począwszy od jej najstarszych dziejów, zapoczątkowanych w XII wieku aż do czasów współczesnych, a także jej rozwój gospodarczy, kształtujący się na przestrzeni tych wieków. Z kolei prezentowane na wystawie zdjęcia ukazują piękno zabytków, znajdujących się na terenie Szańca. Najcenniejszym zabytkiem wsi jest późnogotycki kościół parafialny noszący wezwanie Wniebowzięcia Najświętszej Panny Marii oraz dwór z przełomu XVI i XVII wieku, zwany przez miejscowych "Murowańcem". Na szczególną uwagę zasługuje również figura św. Jana Nepomucena z 1810 roku, figura Najświętszej Marii Panny Niepokalanego Poczęcia z 1796 roku, figura św. Floriana z XVIII wieku oraz figura św. Judyty Tadeusza z 1878 roku.
Podobnie jak poprzednie wystawy, również i ta eksponuje jeden z najpiękniejszych zakątków Ponidzia. Kolejna z tego cyklu wystawa zostanie poświęcona miejscowości Gnojno.

Ewa Tarapata