Filia w Busku-Zdroju

Lekcja w Siesławicach z okazji Międzynarodowego Dnia Postaci z Bajek

Obchodzony 5 listopada Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek był doskonałą okazją do zorganizowania kolejnej lekcji bibliotecznej. Tym razem buska filia Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej
w Kielcach odwiedziła Szkołę Podstawową im. Kornela Makuszyńskiego w Siesławicach. Ewa Tarapata, dzięki uprzejmości pani Beaty Durnaś, dyrektor tej szkoły, przeprowadziła 6 listopada lekcję dla uczniów klas 0-III, której tematyka była związana z obchodzonym dzień wcześniej świętem.

Nauczycielka przygotowała dla najmłodszych uczniów szereg różnorodnych zabaw i zagadek, podczas których poznali oni bohaterów najpopularniejszych bajek oraz baśni. Pierwszą z zabaw było układanie puzzli oraz podawanie tytułu bajki bądź też baśni, z której pochodzi ułożona postać. Następnie na podstawie odczytanego przez nauczycielkę fragmentu bajki o Kubusiu Puchatku, uczniowie musieli podać tytuł książki, z której on pochodzi. Oczywiście nie mogło zabraknąć też zagadek bajkowych, z którymi dzieci, nawet te z "zerówki", poradziły sobie celująco. W kolejnej zabawie, która polegała na wcieleniu się w postacie z baśni pt. Calineczka i odegraniu dwóch scenek, zmierzyli się trzecioklasiści.
W końcowej części spotkania dzieci losowały z koszyczka po jednym przedmiocie, a następnie podawały tytuł bajki lub też baśni, z którą kojarzy im się dana rzecz, a także losowały po jednej karteczce
z tytułem, w którym było jedno słowo niewłaściwe, a na jego miejsce musiały wstawić prawidłowe.

Podczas wykonywania wszystkich zadań uczniowie wykazali się ogromnym sprytem, bogatą wiedzą na temat  bajek oraz baśni, a także umiejętnościami aktorskimi.

Ewa Tarapata