Filia w Busku-Zdroju

Wydarzenia i rocznice - rozdano nagrody im. Teresy Torańskiej 

W 2013 roku została powołana Fundacja im. Teresy Torańskiej, dziennikarki i pisarki znanej przede wszystkim z wywiadów przeprowadzanych przez nią m.in. z komunistycznymi dygnitarzami
i decydentami (opublikowanymi w książce Oni), ale także autorki wywiadu z parą prezydencką w rocznicę katastrofy smoleńskiej. Wszystkie jej rozmowy zostały wydane w 9-tomowym cyklu, w 2012 roku.
Celem Fundacji jest wspieranie twórczości dziennikarskiej i pisarskiej, propagowanie kultury słowa oraz kreowanie i umacnianie postaw etycznych dziennikarzy. Razem z redakcją tygodnika "Newsweek Polska" przyznaje ona Nagrody Newsweeka im. Teresy Torańskiej. Jak mówi Leszek Sankowski, mąż zmarłej w 2013 roku dziennikarki, konkurs "wrósł w rzeczywistość środowiska dziennikarskiego,
a także uzyskał większą rangę społeczną. Świadczy o tym nie tylko rosnąca lawinowo z roku na rok liczba uczestników, ale też to, że logo Nagroda "Newsweeka" im. Teresy Torańskiej pojawia się na książkach laureatów i nominowanych. Swoisty znak jakości i uznania".

W tym roku wśród nominowanych kapituła wyłoniła i nagrodziła laureatów: Magdalenę Grzebałkowską (za książkę 1945. Wojna i pokój), Justynę Kopińską (za cykl reportaży publikowanych w "Dużym Formacie" - dodatku do "Gazety Wyborczej"), Grzegorz Szymanik otrzymał stypendium dziennikarskie za "artykuły o polskiej mentalności", a prof. Ewa Łętowska i dziennikarz Szymon Hołownia zostali nagrodzeni za działalność społeczną.
Wystawka z serii "Wydarzenia i rocznice" przybliża sylwetkę zarówno Teresy Torańskiej jak i tegorocznych laureatów konkursu.

Agnieszka Jasińska