Filia w Busku-Zdroju

Akcja "Patroni naszych ulic"  jako nowa forma wychowania patriotycznego

W dniu 27 listopada 2015 roku, buska filia Pedagogicznej Biblioteki w Kielcach rozpoczęła realizację projektu edukacyjnego proponowanego przez Instytut Pamięci Narodowej, pn. "Patroni naszych ulic". Po zapoznaniu się z zasadami i wymogami przedsięwzięcia, sprowadzono z IPN do biblioteki broszury dotyczące postaci: Józefa Piłsudskiego, Władysława Andersa, Romana Dmowskiego, Wincentego Witosa i Witolda Pileckiego. Postanowiono, że będą one rozprowadzane przy okazji obchodzonych świąt narodowych, bądź rocznic wydarzeń historycznych, jako dodatkowy element podkreślający
i uświetniający ich obchody. Do wspólnej realizacji projektu, zaproszono zawsze chętnych do udziału w akcjach społecznych, harcerzy z buskiego Hufca Związku Harcerstwa Polskiego. Jako pierwszą, rozprowadzono wśród mieszkańców osiedla Piłsudskiego broszurę o ich patronie, w ilości 538 egzemplarzy, traktując to jako akcent zamykający buskie obchody listopadowego Święta Niepodległości.
W maju, w rocznicę Bitwy pod Monte Cassino zaplanowano rozprowadzenie wydawnictw o Władysławie Andersie. Projekt edukacyjny i przedsięwzięcie buskiej biblioteki i harcerzy zostały również przybliżone poprzez artykuły opublikowane w prasie lokalnej a do Instytutu Pamięci Narodowej zostało przesłane wymagane sprawozdanie z przebiegu akcji.

Agnieszka Jasińska