Filia w Busku-Zdroju

Wydarzenia i rocznice - zmarł Bogusław Kaczyński

28 stycznia 2016 roku, polski świat kultury i muzyki pożegnał na powązkowskim Starym Cmentarzu w Warszawie, Bogusława Kaczyńskiego, dziennikarza, publicystę i krytyka muzycznego, popularyzatora opery, operetki i muzyki poważnej, teoretyka muzyki, twórcę telewizyjnego, animatora kultury. Był prezenterem i autorem takich programów w TVP jak: "Operowe qui pro quo" (1974-1978), "Zaczarowany świat operetki" (1979-1981), "Rewelacja miesiąca" (od 1979). Był twórcą cieszących się międzynarodową sławą Festiwali Muzyki w Łańcucie i Krynicy, prorektorem Akademii Muzycznej w Warszawie, zaś w latach 1994-1998 był dyrektorem Teatru Muzycznego "Roma". Szerokiej publiczności był znany jako prezenter mistrzowsko prowadzący transmisje telewizyjne najważniejszych wydarzeń muzycznych w kraju i za granicą, takich jak: Konkurs Chopinowski, Konkurs im. Henryka Wieniawskiego, koncerty Luciano Pavarottiego, Placido Domingo, jubileusz Filharmonii Narodowej oraz Koncerty Noworoczne z Wiednia. Bogusław Kaczyński był laureatem wielu nagród i wyróżnień. W wyniku plebiscytu "Koniec wieku" przygotowanego przez tygodnik "Polityka", zaliczony został do grona dziesięciu największych osobowości telewizyjnych XX stulecia. Był założycielem Fundacji ORFEO, która wspiera kulturę narodową, propagował sztukę wśród dzieci i młodzieży oraz promował ambitne inicjatywy artystyczne.

Związki Bogusława Kaczyńskiego z Buskiem miały charakter nie tylko prywatny - dziennikarz wielokrotnie przebywał w Busku jako kuracjusz - ale przede wszystkim wynikały z corocznych wydarzeń kulturalnych, jakimi były kolejne edycje Festiwalu Muzycznego im. Krystyny Jamroz. W rok po śmierci Krystyny Jamroz, w październiku 1987 roku na budynku sanatorium "Krystyna" została wmurowana tablica upamiętniająca śpiewaczkę, w Sanatorium "Marconi" odbył się koncert, który poprowadził Bogusław Kaczyński i to właśnie on rzucił hasło organizacji w Busku-Zdroju festiwalu muzycznego im. Krystyny Jamroz. O Busku zawsze wypowiadał się bardzo ciepło: "Jestem zauroczony Buskiem. Cudowny ukwiecony barwnie park, piękny pałac Marconiego, stylowe lampy. To wszystko tworzy niepowtarzalny klimat. Do południa zabiegi, po południu muzyka. Z podziwem patrzę na to, co dzieje się podczas festiwalowych dni. Swiatowej sławy gwiazdy, ciekawe programy. Dzieje się to w trudnym czasie, kiedy to kultura - co mocno podkreślam - poddawana jest restrykcjom. Dzięki pasjonatom, sponsorom, udało się dyrektorowi Jaroniowi stworzyć imprezę na wysokim artystycznym poziomie."

Wielokrotnie prowadził gale operowe w ramach buskich spotkań festiwalowych. Jego zasługi dla Buska-Zdroju podkreślono, nadając mu w 2014 roku tytuł Honorowego Obywatela Miasta i Gminy Busko-Zdrój.

Postać Bogusława Kaczyńskiego przybliża czytelnikom buskiej biblioteki, wystawa z serii "Wydarzenia i Rocznice”, prezentująca jego biogram, związki z Buskiem, fotosy, książki  oraz ostatni wywiad
z 22 lutego 2015 roku opublikowany w Tygodniku Angora.

Agnieszka Jasińska