Filia w Busku-Zdroju

Wydarzenia i rocznice - zmarł Umberto Eco

19 lutego 2016 roku, w wieku 84 lat zmarł Umberto Eco, wybitny włoski pisarz, filozof i felietonista. Sławę przyniosły mu powieści m.in.: Imię Róży, Wahadło Focaulta, Baudolino, Cmentarz w Pradze.
W ubiegłym roku w Polsce ukazała się jego ostatnia powieść Temat na pierwszą stronę. Umberto Eco był wielokrotnie odznaczany i honorowany, również w Polsce gdzie tytuł doktora honoris causa nadała mu warszawska ASP oraz Uniwersytet Łódzki. Publikując w 1980 roku swoją pierwszą powieść Imię róży, autor przyznał, że przewidywał, że sprzeda najwyżej trzy tysiące egzemplarzy tej książki. Tymczasem stała się ona bestsellerem i była początkiem światowej kariery pisarza. Została przetłumaczona na 44 języki i ukazała się w nakładzie ponad 30 milionów egzemplarzy. Doczekała się także wielokrotnie nagradzanej adaptacji filmowej w reżyserii Jean - Jacquesa Annauda z wspaniałymi kreacjami aktorskim m.in.: Seana Connery, Christiana Slatera, F. Murraya Abrahama.

W jednym z wywiadów pisarz został zapytany o to, jak radzi sobie ze swoim sukcesem. Oto przepis, który podał pisarz: "Mam zawsze wyłączony telefon komórkowy i trzymam się od niego jak najdalej".

Wystawa z serii "Wydarzenia i Rocznice" prezentowana w bibliotece przybliża czytelnikowi biogram, fotografie oraz powieści Umberto Eco, które znajdują się w zbiorach naszej  biblioteki.

Agnieszka Jasińska