Filia w Busku-Zdroju

Gnojno - jego historia i bogactwo - wystawa

Buska filia Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej w Kielcach przygotowała kolejną już wystawę w ramach cyklu "W naszym regionie". Tegoroczna wiosenna odsłona tego cyklu prezentuje miejscowość Gnojno, która jest położona na trasie Chmielnik - Staszów.
Ekspozycja przybliża czytelnikowi bogatą historię Gnojna, począwszy od XIII wieku aż do czasów współczesnych, a także prezentuje zachowane od wieków w tej miejscowości zabytki. Atutem wystawy są zdjęcia, które ukazują piękno Gnojna oraz jego historyczne już bogactwo. W Gnojnie zachowały się dwa bardzo cenne zabytki. Pierwszym z nich jest kościół p. w. św. Jana Chrzciciela z 1470 roku, natomiast drugim - zespół dworski z XVI wieku.
Na szczególną uwagę we wsi zasługują również liczne XVIII-wieczne kapliczki przydrożne: Figura św. Jana Nepomucena, Figura Chrystusa Frasobliwego i Figura św. Floriana. Będąc w Gnojnie warto również zobaczyć grobową kaplicę Łuniewskich i Różyckich z XIX wieku, gotycką kostnicę oraz murowaną kuźnię z XVIII wieku.
Cykl wystaw „W naszym regionie” cieszy się dużym zainteresowaniem wśród czytelników, gdyż przybliża on najbardziej znane miejscowości Ponidzia, ich rys historyczny oraz ukazuje najcenniejsze zabytki, które zachowały się na terenie tych miejscowości.

Ewa Tarapata