Filia w Busku-Zdroju

Rok 2016 Rokiem Henryka Sienkiewicza - wystawa

18 grudnia 2015 r. Senat przyjął uchwałę ustanawiającą rok 2016 Rokiem Henryka Sienkiewicza. Okazją do ustanowienia laureata literackiej Nagrody Nobla patronem 2016 roku jest przypadająca w b.r. 100 rocznica jego śmierci.
"Senat Rzeczypospolitej Polskiej ustanawia rok 2016 Rokiem Henryka Sienkiewicza, by w setną rocznicę śmierci oddać należny hołd temu Wielkiemu Polakowi i przyczynić się do popularyzacji Jego twórczości oraz idei zawartych w Jego książkach – przede wszystkim patriotyzmu i przywiązania do tradycyjnych wartości" - napisano w uchwale Senatu RP. "Poprzez swoją twórczość, publicystykę
i działalność społeczną budził świadomość narodową, uczył dumy z polskości, umiłowania ojczyzny i zdolności do poświęceń" - podkreślili senatorowie.

W obchody Roku Henryka Sienkiewicza włączyła się również buska filia Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej w Kielcach, przygotowując wystawę, poświęconą autorowi m. in. cyklu Trylogia, powieści Krzyżacy, Quo vadis, Rodzina Połanieckich, W pustyni i puszczy.
Wystawa ta przybliża czytelnikowi życie oraz twórczość literacką Henryka Sienkiewicza, ukazuje jego sylwetkę w różnych okresach życia oraz bogactwo filmowych adaptacji jego utworów. Ponadto
w gablotach wyeksponowano dzieła literackie, które wyszły spod pióra jednego najpopularniejszych polskich pisarzy oraz pozycje książkowe, poświęcone życiu oraz jego twórczości.

Ewa Tarapata