Filia w Busku-Zdroju

 

Wydarzenia i rocznice - zmarł prof. Janusz Tazbir

W dniu 3 maja 2016 roku zmarł w wieku 88 lat wybitny polski historyk i kulturoznawca uznany za nestora polskiej historiografii, profesor Janusz Tazbir. Był autorem i redaktorem wielu książek i publikacji dotyczących historii Polski. Specjalizował się w historii renesansu i baroku. Swoje życie naukowe i zawodowe związał ściśle z Uniwersytetem Warszawskim i tamtejszym Instytutem Historycznym
a także z Polską Akademią Nauk, której w latach 1999-2003 był wiceprezesem.

Za swoją działalność wielokrotnie odznaczany najwyższymi odznaczeniami państwowymi m.in. Złotym Medalem "Zasłużony Kulturze Gloria Artis", a także Orderem Odrodzenia Polski kilku klas.
"Z Jego śmiercią humanistyka poniosła niepowetowaną stratę"- napisano w informacji na stronie internetowej Instytutu Historii im. Tadeusza Manteuffla PAN, a podpisanej przez dyrekcję i pracowników placówki.
Profesor Janusz Tazbir podczas jednej z rozmów na antenie Polskiego Radia tuż po otrzymaniu Warszawskiej Nagrody Literackiej, powiedział:

- Zaczynałem od czytania powieści historycznych i to tych pośledniejszego gatunku, wcale nie od książek Sienkiewicza i Kraszewskiego. A potem zacząłem się zastanawiać, jak właściwie miała się rzeczywistość historyczna do tego, co oni opisywali, co zmieniali, dlaczego to robili?
Wystawa z serii "Wydarzenia i Rocznice",eksponowana w holu biblioteki przybliża postać, działalność i twórczość wybitnego naukowca.

Agnieszka Jasińska