Filia w Busku-Zdroju

30 rocznica śmierci Krystyny Jamroz - patronki Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego w Busku-Zdroju

19 lipca 2016 roku mija 30 rocznica śmierci wybitnej polskiej śpiewaczki operowej, Krystyny Jamroz. Pochodząca z Buska-Zdroju artystka, dysponująca sopranem dramatycznym, zapisała się na kartach historii muzyki operowej jako wykonawczyni partii bohaterek wyrazistych, skomplikowanych emocjonalnie i pełnych dramatyzmu. Krystyna Jamroz odnosiła sukcesy artystyczne występując na scenach operowych we Wrocławiu, Poznaniu i w Warszawie. Odbyła także wiele podróży zagranicznych, występując w Europie i Ameryce Północnej.
W Busku-Zdroju od 22 lat, organizowane są spotkania muzyczne w ramach Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego im. Krystyny Jamroz, którego pomysłodawcą był wybitny dziennikarz, publicysta
i krytyk muzyczny Bogusław Kaczyński. To sztandarowa impreza kulturalna tej miejscowości uzdrowiskowej, dzięki której zarówno kuracjusze jak i mieszkańcy miasta mieli okazję wysłuchać artystów najwyższej klasy m.in.: Teresy Żylis-Gary, Gwendolyn Bradley, Georga Zamfira, Mische Maiskyego, Wiesława Ochmana, Krzysztofa Pendereckiego, Agnieszkę Duczmal, Adama Makowicza, Grażynę Brodzińską, Marię Fołtyn, Małgorzatę Walewską, Jerzego Maksymiuka, Konstantego Andrzeja Kulkę i wielu innych.

Wystawa zorganizowana w bibliotece pedagogicznej nie tylko przybliża sylwetkę i drogę artystyczną Krystyny Jamroz, eksponuje też zbiory programów festiwalowych i wydawnictwa o śpiewaczce znajdujące się w bibliotece oraz fotografie artystki. Głównym elementem dekoracyjnym wystawy jest plakat festiwalowy zaprojektowany przez światowej sławy artystę, uznanego za jednego
z przedstawicieli polskiej szkoły plakatu, Rafała Olbińskiego. Artysta projektował także okładki programów festiwalowych i wydawane przez Pocztę Polską z okazji festiwalu buskiego, okolicznościowe karty pocztowe. Sporządzone dodatkowo zestawienie bibliograficzne dotyczące życia i działalności artystycznej Krystyny Jamroz, jest dostępne w Biblioteczce Cyfrowej PBW Kielce i na stronie PBW Busko-Zdrój (zakładka "Zestawienia tematyczne").

Agnieszka Jasińska