Filia w Busku-Zdroju

Wydarzenia i rocznice - zmarła Zofia Korzeńska

W dniu 15 września 2016 roku, w wieku 85 lat zmarła zasłużona redaktorka, eseistka i poetka kielecka Zofia Korzeńska. Przez wiele lat opiekowała się biblioteką katechetyczną Wyższego Seminarium Duchownego w Kielcach pomagając przy redagowaniu tekstów. Była redaktorem i korektorem książek dla kieleckiego wydawnictwa "Jedność". W latach 70 XX wieku, pracowała w Liceum im. Juliusza Słowackiego a w latach 1974-1986 w Pedagogicznej Bibliotece Wojewódzkiej w Kielcach. Była członkiem Stowarzyszenia Pisarzy Polskich. Jako członkini Polskiego Towarzystwa Nauczycieli od 1994 r. Zofia Korzeńska była współredaktorką Kodeksu Etyki Nauczycielskiej.
Pisała teksty i wiersze, oraz była współredaktorką antologii poświęconych starości oraz osobie Jana Pawła II. Jej eseje, głównie na temat literatury współczesnej, znalazły się w wielu pracach zbiorowych. Często pisała w nich o twórcach związanych z Kościołem, m. in. o twórczości Karola Wojtyły, ks. prof. Janusza Ihnatowicza, Zdzisława Łączkowskiego. Była autorką dziewięciu tomików wierszy o tematyce religijnej. Przetłumaczyła także i wydała Magnificat wieczoru francuskiej autorki Claire Arbelet.
Wiersze i eseje, a także recenzje książek publikowała m.in. w kwartalniku "Obecni", w tygodniku "Niedziela", "Kurierze Sokołowskim", w czasopismach "Akant" i "Radostowa", kwartalniku Wici.Info
i w Świętokrzyskim Kwartalniku Literackim.

Zofia Korzeńska była odznaczona: Złotym Krzyżem Zasługi, Odznaką Honorową Ministra Kultury - Zasłużony dla Kultury Polskiej, Nagrodą II stopnia Prezydenta Miasta Kielce, statuetkami i medalami Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych oraz Fundacji "Radostowa".
Wystawa z serii Wydarzenia i Rocznice, prezentowana w holu biblioteki przybliża postać i twórczość zmarłej pisarki.


Agnieszka Jasińska