Filia w Busku-Zdroju

Wydarzenia i rocznice - zmarł Andrzej Wajda

Polska kultura poniosła ogromną stratę, w dniu 9 października 2016 roku w wieku 90 lat zmarł Andrzej Wajda, wybitny reżyser filmowy i teatralny. Jego filmy zainicjowały tzw. polską szkołę filmową. Był współtwórcą kina moralnego niepokoju. W swoich dziełach filmowych i teatralnych zawsze poruszał tematy społeczne, martyrologiczne i demaskujące patologie systemu komunistycznego. Był twórcą Zespołu Filmowego X i Mistrzowskiej Szkoły Reżyserii Filmowej. Andrzej Wajda nawiązywał w swoich dziełach do mitów polskiej świadomości narodowej, symbolizmu i romantyzmu. Amerykański pisarz, reżyser filmowy i teatralny Elia Kazan, po obejrzeniu dramatu Stanisława Wyspiańskiego "Wesele", zapytał Andrzeja Wajdę - "Gdzie Pan znalazł tak doskonałego scenarzystę?" - co jest dowodem na doskonały dobór tekstów literackich i znakomitą ich ekranizację przez polskiego reżysera. Filmy Andrzeja Wajdy znane są na całym świecie. Jego bogata filmografia obejmuje 40 filmów, a najbardziej znane to: "Kanał", "Popiół i diament", "Dyrygent", "Panny z Wilka", "Popioły", "Wesele", "Ziemia Obiecana", "Człowiek z marmuru", "Człowiek z żelaza", "Pan Tadeusz", "Katyń", "Tatarak". Andrzej Wajda był wielokrotnie nagradzany na międzynarodowych festiwalach filmowych, w tym najważniejszą nagrodą filmową, Oscarem. W swoim krótkim przemówieniu, po otrzymaniu Oscara z rąk Jane Fondy powiedział: "Ladies and Gentleman. Będę mówił po polsku, bo chcę powiedzieć to, co myślę, a myślę zawsze po polsku. Przyjmuję tę zaszczytną nagrodę jako wyraz uznania, nie tylko dla mnie, ale dla całego polskiego kina. Tematem wielu naszych filmów były okrucieństwa nazizmu, nieszczęścia, jakie niesie komunizm. Dlatego teraz chcę podziękować amerykańskim przyjaciołom Polski i moim rodakom, którym kraj nasz zawdzięcza powrót do rodziny demokratycznych narodów, do zachodniej cywilizacji i instytucji i struktur bezpieczeństwa. Gorąco pragnę, aby jedynym ogniem, którego doświadcza człowiek, był ogień wielkich uczuć - miłości, wdzięczności i solidarności".
Ostatnim filmem artysty, jest przejmujący obraz o życiu i twórczości Władysława Strzemińskiego, polskiego malarza i pioniera awangardy lat 20 i 30 XX wieku. Film został zgłoszony jako kandydat do Oscara w kategorii film nieanglojęzyczny. 
Wystawa z serii "Wydarzenia i rocznice" prezentowana w holu biblioteki, przybliża postać artysty, jego filmografię, zdjęcia oraz plakaty wybranych filmów.

Agnieszka Jasińska