Filia w Busku-Zdroju

105 rocznica urodzin Alfreda Szklarskiego, prozaika i autora powieści dla młodzieży - wystawa

21 stycznia 1912 roku urodził się Alfred Szklarski, polski prozaik, a przede wszystkim pisarz specjalizujący się w literaturze podróżniczo-przygodowej dla młodzieży, jak również popularyzator wiedzy
o polskich podróżnikach i przyrodnikach. Spod pióra pisarza, którego w tym roku przypada 105 rocznica urodzin, wyszedł bardzo znany cykl powieści o Tomku Wilmowskim, w ramach którego ukazało się 9 następujących książek: Tomek w krainie kangurów, Przygody Tomka na Czarnym Lądzie, Tomek na wojennej ścieżce, Tomek na tropach Yeti, Tajemnicza wyprawa Tomka, Tomek wśród łowców głów, Tomek u źródeł Amazonki, Tomek w Gran Chaco, Tomek w grobowcach faraonów. Za cykl tych książek Alfred Szklarski otrzymał w 1968 roku nagrodę Orlego Pióra, a w 1971 roku Order Uśmiechu na wniosek dzieci.

Buska filia Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej w Kielcach przygotowała wystawę poświęconą pamięci Alfreda Szklarskiego, która przybliża czytelnikom życie i twórczość literacką pisarza oraz eksponuje książki, które wyszły spod jego pióra, a które znajdują się w księgozbiorze biblioteki.

Ewa Tarapata