Filia w Jędrzejowie

XXVI Tydzień Kultury Języka

Hasło przewodnie XXVI-ego Tygodnia Kultury Języka (5 -10 marca 2018 r.) brzmi: "Oracja i czytelnictwo zawsze w modzie", które jest zgodne z treściami nowej podstawy programowej kształcenia ogólnego. Upowszechnianie czytelnictwa powoduje, że dzieci zaczynają być świadomym odbiorcą kultury oraz refleksyjnym czytelnikiem.
W związku z tym do Biblioteki Pedagogicznej w Jędrzejowie zostali zaproszeni uczniowie klasy IV wraz z nauczycielką p. Bożeną Tarach. Dzieci bawiły się odgadując przysłowia czytane z książki Grzegorza Kasdepke  Co to znaczy…. Jest to zbiór ponad 200 zabawnych historyjek, które pozwalają zrozumieć znaczenie niektórych powiedzeń.
Następnie odbył się konkurs. Klasa została podzielona na cztery grupy, które odgadywały rysowane wcześniej przez siebie przysłowia oraz wypełniały test - "Jakie to przysłowie?"  Było dużo radości
i śmiechu. Podczas czytania pełnych humoru przygód Bartusia dzieci dowiedziały się co oznaczają powiedzenia: "wyrzucać pieniądze w błoto", "zapalić się do czegoś", "zbijać bąki", "zmalować coś", "siedzieć z założonymi rękami".