Filia w Jędrzejowie

Europejskie Dni Dziedzictwa 2018

W 2018 roku świętujemy setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Ten niezwykle ważny jubileusz  jest również motywem przewodnim 26. edycji Europejskich Dni Dziedzictwa, która
w dniach 10 i 11 września 2018 r. odbyła się pod hasłem "Niepodległa dla wszystkich".

W związku z tym Biblioteka Pedagogiczna w Jędrzejowie przeprowadziła szereg ciekawych przedsięwzięć. 10 września uczniowie wraz z nauczycielką p. Bożeną Tarach ze Szkoły Podstawowej Nr 2
w Jędrzejowie obejrzeli wystawę "100-lecie Niepodległości" oraz pokaz multimedialny "Józef Piłsudski i jego związki z Jędrzejowem". Na koniec zajęć odgadywali symbole narodowe z gry edukacyjnej - "Znaj Znak" otrzymanej z IPN.

11 września odbyło się spotkanie z jędrzejowskim artystą plastykiem Zbigniewem Kasprzakiem połączone z warsztatami malarskimi. Uczniowie kl. 6b wykonali prace plastyczne, których tematyką był "Niepodległy Jędrzejów". Dzieci namalowały zabytki Jędrzejowa: Ciuchcię Jędrzejowską, Klasztor Cystersów oraz Muzeum Przypkowskich, nad którymi powiewały biało-czerwone flagi.

Do końca obchodów 100. rocznicy planujemy kolejne spotkania. Najlepsze prace będą prezentowane przy okazji zajęć bibliotecznych.

Autor zdjęć: Maria Jaczyńska-Markiewicz