Filia w Jędrzejowie

Uczniowie jędrzejowskich szkół poznają polskie drogi do niepodległości - lekcja biblioteczna

Młodzież z ZSP nr 1 i ZSP nr 2, I LO  oraz SP nr 3 w Jędrzejowie w październiku i listopadzie 2018 r. obejrzeli pokaz multimedialny "Józef Piłsudski - twórca Legionów, architekt niepodległości". Uczniowie dowiedzieli się jak trudna była droga do odzyskania przez Polskę niepodległości, jak wielkie zasługi miał Józef Piłsudski. Najciekawsze były slajdy ukazujące Jędrzejów z lat 1914 -1918. Koordynatorkami spotkań były nauczycielki: Aldona Nawrot, Ewa Nemś, Agnieszka Piwowarska i Agata Jaczyńska.
Kierownik Biblioteki Pedagogicznej Jadwiga Sosnowska poleciła zainteresowanej młodzieży książkę Krzysztofa Ślusarka - Jędrzejów w latach 1795-1918. Portret miasta i jego mieszkańców. Szczególnie rozdział - "Ku niepodległości", który szczegółowo opisuje wkład jędrzejowian w odzyskanie niepodległości. Zawiera on m.in. wspomnienia Zofii Przypkowskiej dotyczące wkroczenia
I Kompanii Kadrowej do Jędrzejowa.

To już ostatnie spotkania przeprowadzone przez Bibliotekę Pedagogiczną poświęcone odzyskaniu niepodległości. Podsumowując w zajęciach uczestniczyło ponad 400 dzieci i młodzieży. Mamy nadzieję, że przybliżyliśmy im klimat tamtych wydarzeń, kto chce wiedzieć więcej zapraszamy do przeczytania ww. książki.

Jadwiga Sosnowska