Filia w Jędrzejowie

XXVII Tydzień Kultury Języka

XXVII Tydzień Kultury Języka przypada 11-16 marca 2019 r. Hasło tegorocznego Tygodnia Kultury Języka brzmi:  "Wolność i niepodległość języka to wolność i niepodległość umysłu" i nawiązuje do obchodzonej 100. rocznicy powstawiania niepodległego państwa polskiego.
12 marca w Bibliotece Pedagogicznej w Jędrzejowie odbyło się spotkanie z Janem Strumiłowskim OCist.  oraz klasą VI a ze Szkoły Podstawowej nr 3. Uczniowie przybyli z nauczycielkami Agatą Jaczyńską oraz Jowitą Koncewicz.
Jan Strumiłowski jest doktorem teologii, wykładowcą Wyższego Seminarium Duchownego w Katowicach oraz wiceprezesem Stowarzyszenia Vincentianum, które działa przy Archiopactwie Cystersów w Jędrzejowie.
Uczniowie wysłuchali wykładu na temat wolności i niepodległości języka, które wpisują się w pojęcia tożsamości narodowej, ojczyzny i patriotyzmu. Stanowią one niematerialne dobro kulturowe o charakterze uniwersalnym. Wolność należy również do wartości ogólnoludzkich o chrześcijańskim rodowodzie, takich jak: miłość, sprawiedliwość, dobro. Ale wolność to także możliwość mówienia w swoim języku ojczystym. Dzieci dowiedziały się jak ważne jest wypowiadanie się bez cenzury, szczególnie dla pisarzy. Natomiast wolność języka w Internecie zobowiązuje użytkowników do wyboru treści i ponoszenia konsekwencji swoich wyborów. Niepodległość słowa to nauka myślenia niezależnego. Możemy mówić to co myślimy, ale nie możemy nikogo krzywdzić. Poszukujemy prawdy i jesteśmy odpowiedzialni za swoje słowa.
Uczniowie z zainteresowaniem wysłuchali mądrych słów i przyznali wykładowcy, że wolności trzeba się nauczyć.

Jadwiga Sosnowska