Filia w Jędrzejowie

XXIII Tydzień Kultury Języka

"Mówić to mało - trzeba mówić do rzeczy" William Shakespeare

 

Sztuka mówienia i zdolność wyrażania siebie w języku ojczystym to motyw przewodni tegorocznego XXIII Tygodnia Kultury Języka obchodzonego w dniach 9-14 marca. Patronat honorowy nad wydarzeniem objęli m.in.: Świętokrzyski Kurator Oświaty, Prezydent Miasta Kielce oraz Instytut Filologii Polskiej Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach.
Projekt skierowany był do uczniów i studentów województwa świętokrzyskiego. W tegorocznej odsłonie organizatorzy chcieli uświadamiać adresatom rolę, jaką pełni język ojczysty w życiu Polaków, propagować kulturę języka wśród młodzieży oraz kształtować estetykę i formę ich wypowiedzi w sytuacjach codziennych.

Każdego dnia, pomiędzy 9 a 14 marca, na zainteresowanych czekało szereg atrakcji związanych z językiem polskim - począwszy od konkursów recytatorskich, przez dyktanda, na wykładach i ćwiczeniach warsztatowych kończąc. Z możliwości poszerzenia swojej wiedzy o języku powinni skorzystać zwłaszcza maturzyści. Już za kilkanaście tygodni zmierzą się z nową formą zdawania części ustnej egzaminu dojrzałości. Biblioteka Pedagogiczna w Jędrzejowie tradycyjnie jak co roku wzięła udział w TKJ. "Sztuka mówienia warunkiem dobrej prezentacji to temat lekcji bibliotecznej przeprowadzonej w bibliotece dla gimnazjalistów. Dzięki uprzejmości dyrekcji Centrum Kultury w Jędrzejowie zorganizowano również inne wydarzenie. W sali wielofunkcyjnej CK miały miejsce warsztaty teatralne. Poprowadził je długoletni instruktor teatralny, animator kultury i laureat wielu nagród p. Ireneusz Ślusarczyk, któremu bardzo dziękujemy. Warsztaty były bardzo atrakcyjne, dynamiczne i wymagające zaangażowania uczniów. Z pewnością pozostaną długo w pamięci młodzieży i zachęcą do uczestniczenia w kolejnych warsztatach doskonalących sztukę mówienia.

 

Bożena Piątek

 

 Szczegółowy program XXIII Tygodnia Kultury Języka: 9 -14 marca 2015 r. w PBW Filia w Jędrzejowie