Filia w Jędrzejowie

"Kącik wędrującej książki"

W dniu 16 listopada 2015 Maria Jaczyńska Markiewicz odwiedziła Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy im. M. Grzegorzewskiej w Jędrzejowie i uczestniczyła w apelu szkolnym, podczas którego zapoznała uczniów szkoły ze społeczną ogólnoświatową formą popularyzowania czytelnictwa zwaną "Bookcrossing" (międzynarodowy ruch czytelniczy, ruchoma, wirtualna biblioteka, bez regałów, regulaminów i kart bibliotecznych). Przy tej okazji podarowała szkole kilkadziesiąt książek i założyła "Kącik wędrującej książki", z którego mogą korzystać uczniowie i nauczyciele Ośrodka wymieniając się wzajemnie przeczytanymi już książkami.
Biblioteka Pedagogiczna w Jędrzejowie włączyła się do idei rozpowszechniania literatury. Uwalnia książki, które powinny podróżować, krążyć z rąk do rąk, by mogły spełniać swoje zadanie (uczyć, bawić, zaskakiwać). Do listopada 2015 r. udało się bibliotece dać drugie życie aż 600 książkom. P. Maria Markiewicz założyła już 4 półki bookcrossingowe na terenie Jędrzejowa. Całej akcji przyświeca hasło  "Dzielenie się książką z innymi jest lepsze od jej posiadania".
Podczas apelu została również ogłoszona przez Bibliotekę Pedagogiczną zbiórka przeczytanych lub zbędnych książek w ramach akcji "Uwolnij książkę" - przynieś do biblioteki książkę, której już nie czytasz - niech przeczyta ją ktoś inny. Możesz zabrać inną, której jeszcze nie czytałeś. Informacje o akcji zamieszczone zostały też na łamach "Gazety Jędrzejowskiej".

Maria Jaczyńska Markiewicz